بهمن 1, 1396

ثبت برند لبنیات

در این مقاله قصد داریم در مورد ثبت برند لبنیات ، ضوابط قانونی ثبت برند مواد غذایی ، اظهارنامه ثبت علامت تجاری لبنیات ، مدارک لازم جهت ثبت برند تجاری و موارد مربوط به آن بپردازیم .

هر محصولی برای اینکه بتواند راحت به فروش برسد و مشتریان بیشتری را جذب خود نماید تولیدکننده آن محصول باید برند آن را به ثبت رسانند تا هم شناسنامه و اعتبار ویژه ای به محصول خود بدهد و هم دست سود جویان را کوتاه نماید که تولید کنندگان قدیمی به خوبی این موضوع را درک کرده اند  و به همین منظور قبل از اینکه محصول را به صورت انبوه روانه بازار نمایند اول برند آن را ثبت می نمایند.

شرط ضروری متقاضیان برای ثبت برند لبنیات

امروزه ، ثبت برند در حوزه های متعددی انجام می گیرد . از جمله در حوزه مواد غذایی مانند لبنیات که این موضوع در جذب و ماندگاری مشتریان و همین طور افزایش کیفیت محصولات بسیار اهمیت دارد .
هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی (شرکت یا فرد) مدارکی دال بر تولید- توزیع- بسته بندی- خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا) و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خاص داشته باشد می تواند در همان زمینه تقاضای ثبت نام و لوگوی خود را بدهد.

ثبت برند لبنیات

علائم ممنوع در ثبت برند لبنیات

علایم تجاری باید واجد شرایط ذیل باشند :

موجب گمراه کردن مشتریان نگردد .

باید وجه تمایز داشته و ابتکاری باشد .

مطابق ماده 5 قانون ثبت علائم و اختراعات ایران ، ثبت علامت ذیل ممنوع است :

 • پرچم مملکتی ایران و هر پرچم دیگری که دولت ایران استعمال آن را به طور علامت تجاری منع کند و همچنین مدال ها و نشان ها و انگ های دولت ایران .
 • کلمات و یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و امثال آن
 • علائم موسسات رسمی مانند هلال احمر و نظایر آن
 • علائمی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد .

ضوابط قانونی ثبت برند لبنیات ( مواد غذایی )

داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد چنانچه به موجب مصوبه سوم اردیبهشت 1328 هیئت وزیران ، ثبت علائم برای هر یک از این موارد اجباری است :

 1. داروهای اختصاصی ( سپسیالتیه ) مورد استعمال طبی یا بیطاری که با نسخه پزشک یا بدون آن مصرف می شود .
 2. مواد غذایی که در لفاف و یا ظروف و به اسم مشخصی باشد مانند کنسرو و مواد غذایی ، آرد های مخصوص ، چای های مختلف ، شکلات ، آب نبات ، پنیر ، شیر ، مربا ، ترشی ، کره و روغن های مختلف و غیره .
 3. آب های معدنی یا گازدار ، شربت آب های میوه که در تحت اسم و ظرف مشخصی به معرض فروش گذارده می شود .
 4. لوازم آرایش و وجاهت که برای استعمال مستقیم بر روی بدن انسان به کار می رود مانند صابون ، خمیر ، پودر ، محلول عطریات ، ادکلن و پماد

اظهارنامه ثبت علامت تجاری لبنیات

ثبت علامت تجاری مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است چنانچه اظهارنامه عبارت است از برگ های چاپی که از طرف اداره کل مالکیت صنعتی در اختیار متقاضیان گذاشته می شود و به وسیله آن ها تکمیل می گردد .

اظهارنامه یا تقاضانامه ثبت علامت تجاری ، باید به زبان فارسی در سه نسخه تنظیم شده و دارای تاریخ و امضاء متقاضی بوده که حاوی نکات ذیل باشد :

 • اسم ، شماره ملی ، نشانی ، کد پستی و تابعیت متقاضی و در صورتی که متقاضی شخص حقوقی است ، ذکر نام ، نوع فعالیت ، اقامتگاه ، محل و شماره ثبت ، تابعیت ، مرکز اصلی و عنداللزوم هر شناسه دیگر آن الزامی است .
 • اسم ، شماره ملی ، نشانی و کدپستی نماینده قانونی متقاضی ، در صورت وجود .
 • اسم، نشانی و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند ، در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد .
 • الصاق نمونه ای از علامت در کادر مربوط
 • توصیف و تعیین اجزاء علامت و تعیین حروف مشخص در صورتی که علامت مورد درخواست ثبت مشتمل بر حروف خاص باشد .
 • ذکر کالاها و خدماتی که علامت برای تشخیص آن ها به کار می رود ، با تعیین طبقه یا طبقات درخواست شده طبق طبقه بندی بین المللی
 • ذکر حق تقدم درصورت درخواست
 • رشته فعالیت مالک علامت
 • ذکر علامت جمعی در صورتی که ثبت آن مورد درخواست باشد .
 • در صورتی که علامت مشتمل بر کلمه یا کلماتی غیر از فارسی باشد ، درج آوانویسی و ترجمه آن
 • ذکر رنگ ، در صورتی که رنگ به عنوان صفت مشخصه و یا ویژگی خاص علامت باشد .
 • ذکر سه بعدی بودن علامت در صورت ثبت آن
 • تعیین ضمائم

تاریخ اظهارنامه همان تاریخ وصول اظهارنامه یا تاریخ داده پیام است ، مشروط بر اینکه در زمان تسلیم حاوی اطلاعات ذیل باشد :

 1. اسم متقاضی
 2. نشانی که ابلاغ ها باید در آن جا صورت گیرد .
 3. نمونه ای از علامت
 4. کالاها و خدماتی که علامت برای تشخیص آن ها ثبت می شود .
 5. پرداخت حق ثبت اظهارنامه

طبقه بندی علائم تجاری در ثبت برند لبنیات

طبقه بندی علائم تجاری در ثبت برند لبنیات

در بحث مربوط به تنظیم اظهارنامه برای ثبت علامت تجاری ، یکی از شرایط ثبت علامت این است که طبقه نوع کالا با طبقات مربوط تطبیق نماید .
اینک ضمن توضیح مختصری راجع به طبقه بندی علائم تجاری ، به تقسیم بندی طبقه های آن اشاره می کنیم تا معلوم گردد که منظور از طبقه نوع کالا چیست ؟

برای روشن شدن مطلب باید گفت که اجناس و اشیاء و کالا های متعدد و متنوعی که مورد استفاده عموم مردم و یا گروه های خاص می باشد ، در امر تجارت مورد مبادله قرار می گیرد منحصر و محدود به موارد مشخصی نیست و شمارش همه آن ها به سادگی میسر و ممکن نمی باشد .

به این جهت برای سهولت امر ، کالا ها را با توجه به نوع جنس و خواص ، مشابهت ، کیفیات ، ترکیبات ، کاربرد ، نحوه مصرف و اینکه از مواد شیمیایی است یا معدنی و لوازم و وسایل فنی مهندسی و یا طبی و جراحی و یا وسایل و یا اشیاء و فلزات گرانبها و یا لوازم و اشیاء پلاستیکی ، کائوچو ، چسب ، چرم و … با در نظر گرفتن جمیع جهات و اوصاف و خصوصیات و وجوه مشترکی که بین آن ها وجود دارد و می توان آن ها را در یک گروه جای داد به انواع و طبقاتی تقسیم نموده اند که به ترتیب ذیل است :

 1. مواد شیمیائی مورد استفاده در صنایع ، علوم عکاسی و همچنین کشاورزی ، باغبانی و جنگلبانی ، رزین های مصنوعی پردازش نشده ، پلاستیک های پردازش نشده ، کود های گیاهی ، ترکیبات اطفاء حریق ، مواد آبکاری و جوشکاری فلزات ، مواد شیمیایی برای نگهداری مواد غذائی ، مواد دباغی ، چسب های صنعتی .
 2. رنگ روغن ، جلا ، لاک ، مواد ضد زنگ زدگی و جلوگیری کننده از فاسد شدن چوب ، مواد رنگی ، مواد تثبیت رنگ ، رزین یا صمغ های خام طبیعی ، فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان ، چاپگر ها و هنرمندان .
 3. ترکیبات سفید کننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس ، مواد مخصوص تمیز کردن ، براق کردن ، لکه گیری و سائیدن ، صابون ، عطریات ، روغن های اسانس ، مواد آرایشی ، لوسیون های مو ، گرد و خمیر دندان .
 4. روغن ها و گریس های صنعتی ، روان کننده ها ، ترکیبات گردگیری ، مرطوب کردن و جذب رطوبت ، انواع سوخت ( شامل سوخت موتور ) و مواد روشنائی ، انواع شمع و فتیله چراغ .
 5. مواد داروئی و بیطاری ، مواد بهداشتی برای مصارف پزشکی ، مواد رژیمی برای مصارف پزشکی ، غذای کودکان  ، انواع گچ شکسته بندی ، لوازم زخم بندی ، مواد پر کردن دندان ، موم دندان سازی ، ضدعفونی کننده ها ، مواد نابود کننده حشرات موذی ،  قارچ کش ، مواد دفع نباتات هرزه .
 6. فلزات عادی و آلیاژهای آنها ، مواد ساختمانی فلزی ، ساختمانهای فلزی قابل حمل ، مواد فلزی خطوط مجرا های فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند ، سنگهای معدنی فلزات
 7. انواع ماشین و ماشین های افزار ، انواع موتور ( استثناء موتور وسائط نقلیه زمینی) ، قفل و بست و حلقه های اتصال قطعات ماشین ها و قطعات انتقال قوه ( به غیر از اتصالات و اجزاء انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی ) ، لوازم و ابزار کشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی ) ، ماشین جوجه کشی .
 8.  انواع ابزار و لوازم دستی ( که با دست کار می کنند) ، سرویس کارد و قاشق و چنگال ، سلاح کمری ، تیغ
 9. اسباب و آلات علمی ،  دریانوردی ، مساحی ، عکاسی ، سینمایی ، بصری ، وزن کردن ، اندازه گیری ، علامت دادن ، کنترل و مراقبت (نظارت) ، نجات و آموزش ، اسباب و لوازم هدایت ، قطع و وصل ، تبدیل ، ذخیره سازی ، تنظیم یا کنترل جریان برق ،  آلات و اسباب ضبط ، ماشین های فروش خودکار و مکانیسم دستگاه هایی که با سکه کار می کنند ، صندوق های ثبت مبلغ دریافتی ، ماشین های حساب ، تجهیزات داده پردازی و رایانه ای ، دستگاه آتش نشانی .
 10. آلات وابزار جراحی،  پزشکی، دندانسازی وبیطاری، اندام های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی؛ اقلام ارتوپدی؛ مواد بخیه زنی
 11. دستگاه های روشنائی ، حرارتی ، مولد بخار ، طبخ ، خنک کردن ، تهویه ، تأمین آب بهداشتی
 12. وسایط نقلیه ، دستگاه های حمل و نقل زمینی ، دریائی و هوائی .
 13. اسلحه گرم ، مهمات و انواع پرتابه ( از قبیل موشک ، خمپاره و غیره ) ، مواد منفجره ، مواد وسایل آتش بازی
 14. فلزات گرانبها و آلیاژ های آنها و کالاهائی که با فلزات گرانبها ساخته شده یا با آنها روکش شده اند و در سایر طبقات ذکر نشده اند ، جواهرات ، سنگ های گرانبها ، اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی .
 15. آلات موسیقی .
 16. کاغذ مقوا و کالا های ساخته شده از آن ها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند ، مواد صحافی ، عکس ، نوشت افزار ، چسب برای مصارف تحریری یا خانگی ، لوازم نقاشی ، قلم مو نقاشی ، ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان ) مواد آموزشی و تدریس ( به استثنای دستگاه ها ) ، مواد پلاستیکی برای بسته بندی ( که در سایر طبقات ذکر نشده اند ) ، حروف و کلیشه چاپ .
 17. لاستیک ، کائوچو ، صمغ ، آزبست ( پنبه نسوز) ، میکا ( سنگ طلق) و کالا های ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده اند ، پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر کالا ها ، مواد بسته بندی ،  در پوش گذاری ،  انسداد و عایق بندی ، لوله های قابل ارتجاع غیر فلزی .
 18. چرم و چرم مصنوعی و کالا های ساخته شده از آنها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند ، پوست حیوانات ، چمدان ، کیسه و کیف های مسافرتی ، چتر ، چتر آفتاب گیر و عصا ، شلاق ، یراق و زین و برگ .
 19. مواد و مصالح ساختمانی ( غیر فلزی) ، لوله های غیر فلزی سخت و غیر قابل انعطاف برای استفاده در ساختمان ، آسفالت ، قیر و قطران ، ساختمان های متحرک غیر فلزی ، بناهای یاد بود غیر فلزی .
 20. مبلمان و اثاثیه ، آئینه ، قاب عکس ، کالا های ساخته شده از چوب ، چوب پنبه ، نی ، حصیر ، شاخ ، استخوان ، عاج ، استخوان آرواره نهنگ ، صدف ، کهربا ، صدف مروارید ، کف دریا و بدل کلیه این مواد یا ساخته شده از پلاستیک ( که در سایر طبقات ذکر نشده اند) .
 21. ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه ( که از فلزات قیمتی ساخت یا روکش نشده اند) ، شانه وابر و اسفنج ، انواع برس و قلم مو ( به استثنای قلم موهای نقاشی ) ، مواد ساخت برس ، لوازم نظافت و تمیزکاری ، سیم ظرف شویی ، شیشه کار شده یا نیمه کارشده ( به استثنای شیشه مورد استفاده در ساختمان ها) شیشه آلات ، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده اند .
 22. طناب ، ریسمان ، تور ، چادر ،  سایبان ، برزنت ( تارپولین ) ، بادبان و شراع ، کیسه و گونی که در طبقات دیگر ذکر نشده است ، مواد لایی و لایه گذاری و پوشال ) به استثناء لاستیک و پلاستیک ) ، مواد خام لیفی برای نساجی .
 23. انواع نخ و رشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی .
 24. محصولات نساجی و پارچه ای که در طبقات دیگر ذکر نشده اند ، انواع رو تختی و رومیزی
 25. انواع لباس و پوشاک ، پاپوش و پوشش سر .
 26. انواع توری و قلاب دوزی روبان ، بند (نوار) حاشیه وقیطان ، دکمه قزن قفلی ، سنجاق و سوزن ته گرد ، گل های مصنوعی .
 27.   انواع فرش ، قالیچه ، حصیر و زیرانداز ، لینویوم و سایر کف پوش ها، آویز های دیواری ( غیر پارچه ای )
 28.  انواع بازی و اسباب بازی ، لوازم ورزشی و ژیمناستیک که در طبقات دیگرذکر نشده اند ، تزئینات درخت کریسمس .
 29. گوشت ،گوشت ماهی، گوشت طیور و شکار، عصاره گوشت ؛ سبزیجات ومیوه جات به صورت کنسرو ،خشک شده و پخته شده، انواع ژله، مربا وکمپوت ،تخم مرغ ،شیر و محصولات لبنی، روغن ها و چربی های خوراکی.
 30.  قهوه ،چای، کاکائو، شکر، برنج ، نشاسته کاسار یا مانیوک ( تاپیوکا)، نشاسته نخل خرما) ساگو)، بدل قهوه ،آرد و فراورده های تهیه شده از غلات ،نان ،نان شیرینی، شرینی جات شیرینی یخی؛ عسل ، ملاس یا شیره قند، مایه خمیر، گرد مخصوص شیرینی پزی یا پخت نان؛ نمک خردل ؛ سرکه؛ انواع سس ( چاشنی ) ادویه جات ، یخ .
 31. محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه هایی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند ؛حیوانات زنده ؛ میوه و سبزیجات تازه؛ بذر ؛ گیاهان وگل های طبیعی؛ غذای حیوانات ؛ مالت ( جو سبز خشک شده ).
 32. ماء الشعیر ، آب های معدنی و گازدار و سایر نوشیدنی های غیر الکلی؛ آب میوه وشربتهای میوه ای؛ شربت و ترکیبات مخصوص ساخت نوشابه.
 33.  …………………….
 34.  تنباکو،  لوازم تدخین ؛ کبریت .
 35.  تبلیغات ؛ مدیریت تجاری؛ امور اداری تجارت ؛ کارهای دفتری و اداری .
 36. بیمه؛ امور مالی، امور پولی، امور مربوط به معاملات املاک و مستغلات .
 37. ساختمان سازی، تعمیرو بازسازی، خدمات نصب.
 38. مخابرات از راه دور.
 39. حمل و نقل ، بسته بندی و نگهداری کالاها؛ تهیه مقدمات و ترتیب دادن مسافرت ها .
 40.  بهسازی و عمل آوری مواد.
 41.  آموزش و پرورش ؛ دوره های کارآموزی و تعلیمی ؛ تفریح و سرگرمی ، فعالیت های ورزشی و فرهنگی .
 42. خدمات عملی و فن آوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه ؛خدمات تجزیه و تحیل و تحقیقات صنعتی؛ طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای .
 43. خدمات عرضه اغذیه و نوشابه ، تامین مسکن و محل اقامت موقت.
 44. خدمات پزشکی ، خدمات بیطاری ، مراقبت های بهداشتی و زیبائی برای انسانها یا حیوانات ، خدمات کشاورزی ، باغداری و جنگلداری .
 45. خدمات شخصی یا اجتماعی که توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می شوند ، خدمات امنیتی برای محافظت از افراد ،اموال و دارائیها ، خدمات حقوقی … .

چند نکته :

 • برای ثبت هر علامت باید از اظهارنامه جداگانه استفاده شود.
 • استفاده از یک اظهارنامه برای ثبت یک علامت جهت کالاها و خدمات مندرج در یک یا چند طبقه بلامانع است.

مدارک لازم جهت ثبت برند لبنیات

1 . اظهارنامه ثبت برند در 3 نسخه

2 . نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالتنامه ، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.

3 . ارائه ده نمونه از علامت به صورت گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر 10 در 10 سانتی متر باشد و اگر ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد ده نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به نحوی که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد ، ارائه خواهد شد .
درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء نمایدو نمونه سوم در موقع ثبت بر روی صفحه مربوطه در دفتر ثبت و نمونه چهارم بر روی تصدیق ثبت الصاق می شود .

علاماتی که برجسته یا گود در روی شیی ء نشان داده می شود بر روی کاغذ نفش خواهد شد و ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند .
بر روی هر نمونه الصاق شده به طریق بالا مهر شعبه ثبت شرکت ها و علایم تجاری و اختراعات زده می شود به طریقی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی صفحه قرار گیرد .

چنانچه مرجع ثبت نمونه علامت ارائه شده را مناسب تشخیص ندهد ، تسلیم نمونه مناسب را درخواست می نماید و در هر حال ، علامت باید به همان نحو که درخواست و ثبت می شود استعمال گردد .

4 . در صورت سه بعدی بودن علامت ، ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی را تشکیل دهند ، الزامی است.

5 . مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود .

6 . ارائه مدارک دال بر فعالیت در حوزه ذی ربط بنا به تشخیص مرجع ثبت.

7 . نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و ارائه گواهی مقام صلاحیتدار ، اتحادیه یا دستگاه مرتبط ، در صورتی که ثبت علامت جمعی مورد درخواست باشد .

8 . مدارک مثبت هویت متقاضی

9 . رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی

10 . مدارک نمایندگی قانونی ، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.

 

سامانه ثبت شرکت نیک

راهنمای ثبت برند لبنیات

شما میتوانید جهت آشنایی بیشتر با ثبت برند لبنیات و همچنین مشاوره در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت برند تجاری ، ثبت تغییرات شرکت و دیگر امور ثبتی ، با شماره 02188888822 تماس حاصل فرمایید .
همچنین برای دیدن کلیپ های آموزشی میتوانید ما را در اینستاگرام ثبت نیک دنبال نمایید .

پیام در واتس اپ
مشاوره در واتس اپ
سلام.
چه کمکی میتونم بهتون کنم؟