خیابان ملاصدرا، پلاک 76، ساختمان ثبت ونک

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ثبت نیک

در این مقاله قصد داریم در مورد ثبت برند لبنیات ، ضوابط قانونی ثبت برند مواد غذایی ، اظهارنامه ثبت علامت تجاری لبنیات ، مدارک لازم جهت ثبت برند تجاری و موارد مربوط به آن بپردازیم .

هر محصولی برای اینکه بتواند راحت به فروش برسد و مشتریان بیشتری را جذب خود نماید تولیدکننده آن محصول باید برند آن را به ثبت رسانند تا هم شناسنامه و اعتبار ویژه ای به محصول خود بدهد و هم دست سود جویان را کوتاه نماید که تولید کنندگان قدیمی به خوبی این موضوع را درک کرده اند  و به همین منظور قبل از اینکه محصول را به صورت انبوه روانه بازار نمایند اول برند آن را ثبت می نمایند.

شرط ضروری متقاضیان برای ثبت برند لبنیات

امروزه ، ثبت برند در حوزه های متعددی انجام می گیرد . از جمله در حوزه مواد غذایی مانند لبنیات که این موضوع در جذب و ماندگاری مشتریان و همین طور افزایش کیفیت محصولات بسیار اهمیت دارد .
هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی (شرکت یا فرد) مدارکی دال بر تولید- توزیع- بسته بندی- خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا) و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خاص داشته باشد می تواند در همان زمینه تقاضای ثبت نام و لوگوی خود را بدهد.

ثبت برند لبنیات

علائم ممنوع در ثبت برند لبنیات

علایم تجاری باید واجد شرایط ذیل باشند :

موجب گمراه کردن مشتریان نگردد .

باید وجه تمایز داشته و ابتکاری باشد .

مطابق ماده 5 قانون ثبت علائم و اختراعات ایران ، ثبت علامت ذیل ممنوع است :

 • پرچم مملکتی ایران و هر پرچم دیگری که دولت ایران استعمال آن را به طور علامت تجاری منع کند و همچنین مدال ها و نشان ها و انگ های دولت ایران .
 • کلمات و یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و امثال آن
 • علائم موسسات رسمی مانند هلال احمر و نظایر آن
 • علائمی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد .

ضوابط قانونی ثبت برند لبنیات ( مواد غذایی )

داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد چنانچه به موجب مصوبه سوم اردیبهشت 1328 هیئت وزیران ، ثبت علائم برای هر یک از این موارد اجباری است :

 1. داروهای اختصاصی ( سپسیالتیه ) مورد استعمال طبی یا بیطاری که با نسخه پزشک یا بدون آن مصرف می شود .
 2. مواد غذایی که در لفاف و یا ظروف و به اسم مشخصی باشد مانند کنسرو و مواد غذایی ، آرد های مخصوص ، چای های مختلف ، شکلات ، آب نبات ، پنیر ، شیر ، مربا ، ترشی ، کره و روغن های مختلف و غیره .
 3. آب های معدنی یا گازدار ، شربت آب های میوه که در تحت اسم و ظرف مشخصی به معرض فروش گذارده می شود .
 4. لوازم آرایش و وجاهت که برای استعمال مستقیم بر روی بدن انسان به کار می رود مانند صابون ، خمیر ، پودر ، محلول عطریات ، ادکلن و پماد

اظهارنامه ثبت علامت تجاری لبنیات

ثبت علامت تجاری مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است چنانچه اظهارنامه عبارت است از برگ های چاپی که از طرف اداره کل مالکیت صنعتی در اختیار متقاضیان گذاشته می شود و به وسیله آن ها تکمیل می گردد .

اظهارنامه یا تقاضانامه ثبت علامت تجاری ، باید به زبان فارسی در سه نسخه تنظیم شده و دارای تاریخ و امضاء متقاضی بوده که حاوی نکات ذیل باشد :

 • اسم ، شماره ملی ، نشانی ، کد پستی و تابعیت متقاضی و در صورتی که متقاضی شخص حقوقی است ، ذکر نام ، نوع فعالیت ، اقامتگاه ، محل و شماره ثبت ، تابعیت ، مرکز اصلی و عنداللزوم هر شناسه دیگر آن الزامی است .
 • اسم ، شماره ملی ، نشانی و کدپستی نماینده قانونی متقاضی ، در صورت وجود .
 • اسم، نشانی و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند ، در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد .
 • الصاق نمونه ای از علامت در کادر مربوط
 • توصیف و تعیین اجزاء علامت و تعیین حروف مشخص در صورتی که علامت مورد درخواست ثبت مشتمل بر حروف خاص باشد .
 • ذکر کالاها و خدماتی که علامت برای تشخیص آن ها به کار می رود ، با تعیین طبقه یا طبقات درخواست شده طبق طبقه بندی بین المللی
 • ذکر حق تقدم درصورت درخواست
 • رشته فعالیت مالک علامت
 • ذکر علامت جمعی در صورتی که ثبت آن مورد درخواست باشد .
 • در صورتی که علامت مشتمل بر کلمه یا کلماتی غیر از فارسی باشد ، درج آوانویسی و ترجمه آن
 • ذکر رنگ ، در صورتی که رنگ به عنوان صفت مشخصه و یا ویژگی خاص علامت باشد .
 • ذکر سه بعدی بودن علامت در صورت ثبت آن
 • تعیین ضمائم

تاریخ اظهارنامه همان تاریخ وصول اظهارنامه یا تاریخ داده پیام است ، مشروط بر اینکه در زمان تسلیم حاوی اطلاعات ذیل باشد :

 1. اسم متقاضی
 2. نشانی که ابلاغ ها باید در آن جا صورت گیرد .
 3. نمونه ای از علامت
 4. کالاها و خدماتی که علامت برای تشخیص آن ها ثبت می شود .
 5. پرداخت حق ثبت اظهارنامه

طبقه بندی علائم تجاری در ثبت برند لبنیات

طبقه بندی علائم تجاری در ثبت برند لبنیات

در بحث مربوط به تنظیم اظهارنامه برای ثبت علامت تجاری ، یکی از شرایط ثبت علامت این است که طبقه نوع کالا با طبقات مربوط تطبیق نماید .
اینک ضمن توضیح مختصری راجع به طبقه بندی علائم تجاری ، به تقسیم بندی طبقه های آن اشاره می کنیم تا معلوم گردد که منظور از طبقه نوع کالا چیست ؟

برای روشن شدن مطلب باید گفت که اجناس و اشیاء و کالا های متعدد و متنوعی که مورد استفاده عموم مردم و یا گروه های خاص می باشد ، در امر تجارت مورد مبادله قرار می گیرد منحصر و محدود به موارد مشخصی نیست و شمارش همه آن ها به سادگی میسر و ممکن نمی باشد .

به این جهت برای سهولت امر ، کالا ها را با توجه به نوع جنس و خواص ، مشابهت ، کیفیات ، ترکیبات ، کاربرد ، نحوه مصرف و اینکه از مواد شیمیایی است یا معدنی و لوازم و وسایل فنی مهندسی و یا طبی و جراحی و یا وسایل و یا اشیاء و فلزات گرانبها و یا لوازم و اشیاء پلاستیکی ، کائوچو ، چسب ، چرم و … با در نظر گرفتن جمیع جهات و اوصاف و خصوصیات و وجوه مشترکی که بین آن ها وجود دارد و می توان آن ها را در یک گروه جای داد به انواع و طبقاتی تقسیم نموده اند که به ترتیب ذیل است :

 1. مواد شيميائی مورد استفاده در صنايع ، علوم عكاسی و همچنين كشاورزی ، باغبانی و جنگلبانی ، رزين های مصنوعی پردازش نشده ، پلاستیک های پردازش نشده ، كود های گياهی ، تركيبات اطفاء حريق ، مواد آبكاری و جوشكاری فلزات ، مواد شيميایی برای نگهداری مواد غذائی ، مواد دباغی ، چسب های صنعتي .
 2. رنگ روغن ، جلا ، لاک ، مواد ضد زنگ زدگی و جلوگيری كننده از فاسد شدن چوب ، مواد رنگی ، مواد تثبيت رنگ ، رزين يا صمغ های خام طبيعی ، فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان ، چاپگر ها و هنرمندان .
 3. تركيبات سفيد كننده و ساير مواد مخصوص شستشوی لباس ، مواد مخصوص تميز كردن ، براق كردن ، لكه گيری و سائيدن ، صابون ، عطريات ، روغن های اسانس ، مواد آرايشی ، لوسيون های مو ، گرد و خمير دندان .
 4. روغن ها و گريس های صنعتی ، روان كننده ها ، تركيبات گردگيری ، مرطوب كردن و جذب رطوبت ، انواع سوخت ( شامل سوخت موتور ) و مواد روشنائی ، انواع شمع و فتيله چراغ .
 5. مواد داروئی و بيطاری ، مواد بهداشتی برای مصارف پزشكی ، مواد رژيمی برای مصارف پزشكی ، غذای كودكان  ، انواع گچ شكسته بندی ، لوازم زخم بندی ، مواد پر كردن دندان ، موم دندان سازی ، ضدعفونی كننده ها ، مواد نابود كننده حشرات موذی ،  قارچ كش ، مواد دفع نباتات هرزه .
 6. فلزات عادی و آلياژهای آنها ، مواد ساختمانی فلزی ، ساختمانهای فلزی قابل حمل ، مواد فلزی خطوط مجرا های فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ، سنگهای معدنی فلزات
 7. انواع ماشين و ماشين های افزار ، انواع موتور ( استثناء موتور وسائط نقليه زميني) ، قفل و بست و حلقه های اتصال قطعات ماشين ها و قطعات انتقال قوه ( به غير از اتصالات و اجزاء انتقال قوه وسائط نقليه زمينی ) ، لوازم و ابزار كشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی ) ، ماشين جوجه كشی .
 8.  انواع ابزار و لوازم دستی ( كه با دست كار می كنند) ، سرويس كارد و قاشق و چنگال ، سلاح كمری ، تيغ
 9. اسباب و آلات علمی ،  دريانوردی ، مساحی ، عكاسی ، سينمايی ، بصری ، وزن كردن ، اندازه گيری ، علامت دادن ، كنترل و مراقبت (نظارت) ، نجات و آموزش ، اسباب و لوازم هدايت ، قطع و وصل ، تبديل ، ذخيره سازی ، تنظيم يا كنترل جريان برق ،  آلات و اسباب ضبط ، ماشين های فروش خودكار و مكانيسم دستگاه هايی كه با سكه كار مي كنند ، صندوق های ثبت مبلغ دريافتی ، ماشين های حساب ، تجهيزات داده پردازی و رايانه ای ، دستگاه آتش نشاني .
 10. آلات وابزار جراحی،  پزشكی، دندانسازی وبيطاری، اندام های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی؛ اقلام ارتوپدی؛ مواد بخيه زنی
 11. دستگاه های روشنائی ، حرارتی ، مولد بخار ، طبخ ، خنك كردن ، تهويه ، تأمين آب بهداشتی
 12. وسايط نقليه ، دستگاه های حمل و نقل زمينی ، دريائی و هوائی .
 13. اسلحه گرم ، مهمات و انواع پرتابه ( از قبيل موشك ، خمپاره و غيره ) ، مواد منفجره ، مواد وسايل آتش بازی
 14. فلزات گرانبها و آلياژ های آنها و كالاهائی كه با فلزات گرانبها ساخته شده يا با آنها روكش شده اند و در سایر طبقات ذكر نشده اند ، جواهرات ، سنگ های گرانبها ، اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی .
 15. آلات موسيقی .
 16. كاغذ مقوا و كالا های ساخته شده از آن ها كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ، مواد صحافی ، عكس ، نوشت افزار ، چسب برای مصارف تحريری يا خانگی ، لوازم نقاشی ، قلم مو نقاشی ، ماشين تحرير و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان ) مواد آموزشي و تدريس ( به استثنای دستگاه ها ) ، مواد پلاستيكی برای بسته بندی ( كه در ساير طبقات ذكر نشده اند ) ، حروف و كليشه چاپ .
 17. لاستيك ، كائوچو ، صمغ ، آزبست ( پنبه نسوز) ، ميكا ( سنگ طلق) و كالا های ساخته شده از اين مواد كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ، پلاستيك دارای شكل و قالب خاص برای استفاده در توليد ساير كالا ها ، مواد بسته بندی ،  در پوش گذاری ،  انسداد و عايق بندی ، لوله های قابل ارتجاع غير فلزی .
 18. چرم و چرم مصنوعی و كالا های ساخته شده از آنها كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ، پوست حيوانات ، چمدان ، كيسه و كيف های مسافرتی ، چتر ، چتر آفتاب گير و عصا ، شلاق ، يراق و زين و برگ .
 19. مواد و مصالح ساختماني ( غير فلزی) ، لوله های غير فلزی سخت و غير قابل انعطاف برای استفاده در ساختمان ، آسفالت ، قير و قطران ، ساختمان های متحرك غير فلزی ، بناهای ياد بود غير فلزی .
 20. مبلمان و اثاثيه ، آئينه ، قاب عكس ، كالا های ساخته شده از چوب ، چوب پنبه ، نی ، حصير ، شاخ ، استخوان ، عاج ، استخوان آرواره نهنگ ، صدف ، كهربا ، صدف مرواريد ، كف دريا و بدل كليه اين مواد يا ساخته شده از پلاستيك ( كه در ساير طبقات ذكر نشده اند) .
 21. ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه ( كه از فلزات قيمتی ساخت يا روكش نشده اند) ، شانه وابر و اسفنج ، انواع برس و قلم مو ( به استثنای قلم موهای نقاشی ) ، مواد ساخت برس ، لوازم نظافت و تميزكاری ، سيم ظرف شويی ، شيشه كار شده يا نيمه كارشده ( به استثنای شيشه مورد استفاده در ساختمان ها) شيشه آلات ، اشياء ساخته شده از چينی و سفال كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند .
 22. طناب ، ريسمان ، تور ، چادر ،  سايبان ، برزنت ( تارپولين ) ، بادبان و شراع ، کيسه و گونی كه در طبقات ديگر ذكر نشده است ، مواد لایی و لايه گذاری و پوشال ) به استثناء لاستيك و پلاستيك ) ، مواد خام ليفی برای نساجی .
 23. انواع نخ و رشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی .
 24. محصولات نساجی و پارچه ای كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ، انواع رو تختی و روميزی
 25. انواع لباس و پوشاك ، پاپوش و پوشش سر .
 26. انواع توری و قلاب دوزی روبان ، بند (نوار) حاشيه وقيطان ، دکمه قزن قفلی ، سنجاق و سوزن ته گرد ، گل های مصنوعي .
 27.   انواع فرش ، قاليچه ، حصير و زيرانداز ، لينويوم و ساير كف پوش ها، آويز های ديواری ( غير پارچه ای )
 28.  انواع بازی و اسباب بازی ، لوازم ورزشی و ژيمناستيك كه در طبقات ديگرذكر نشده اند ، تزئينات درخت كريسمس .
 29. گوشت ،گوشت ماهی، گوشت طيور و شكار، عصاره گوشت ؛ سبزيجات وميوه جات به صورت كنسرو ،خشك شده و پخته شده، انواع ژله، مربا وكمپوت ،تخم مرغ ،شیر و محصولات لبنی، روغن ها و چربی های خوراکی.
 30.  قهوه ،چای، كاكائو، شكر، برنج ، نشاسته كاسار يا مانيوك ( تاپيوكا)، نشاسته نخل خرما) ساگو)، بدل قهوه ،آرد و فراورده های تهيه شده از غلات ،نان ،نان شيرينی، شرينی جات شيرينی يخی؛ عسل ، ملاس يا شيره قند، مايه خمير، گرد مخصوص شيرينی پزی يا پخت نان؛ نمك خردل ؛ سركه؛ انواع سس ( چاشنی ) ادويه جات ، يخ .
 31. محصولات كشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه هايی كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ؛حيوانات زنده ؛ ميوه و سبزيجات تازه؛ بذر ؛ گياهان وگل های طبيعی؛ غذای حيوانات ؛ مالت ( جو سبز خشك شده ).
 32. ماء الشعير ، آب های معدنی و گازدار و ساير نوشيدني های غير الكلی؛ آب ميوه وشربتهای ميوه ای؛ شربت و تركيبات مخصوص ساخت نوشابه.
 33.  …………………….
 34.  تنباكو،  لوازم تدخين ؛ كبريت .
 35.  تبليغات ؛ مديريت تجاری؛ امور اداری تجارت ؛ كارهای دفتری و اداری .
 36. بيمه؛ امور مالی، امور پولی، امور مربوط به معاملات املاك و مستغلات .
 37. ساختمان سازی، تعميرو بازسازی، خدمات نصب.
 38. مخابرات از راه دور.
 39. حمل و نقل ، بسته بندی و نگهداری كالاها؛ تهيه مقدمات و ترتيب دادن مسافرت ها .
 40.  بهسازی و عمل آوری مواد.
 41.  آموزش و پرورش ؛ دوره های كارآموزی و تعليمی ؛ تفريح و سرگرمی ، فعاليت هاي ورزشی و فرهنگی .
 42. خدمات عملی و فن آوری و تحقيق و پژوهش و طراحي در اين زمينه ؛خدمات تجزيه و تحيل و تحقيقات صنعتی؛ طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای .
 43. خدمات عرضه اغذيه و نوشابه ، تامين مسكن و محل اقامت موقت.
 44. خدمات پزشكی ، خدمات بيطاری ، مراقبت های بهداشتی و زيبائی برای انسانها یا حيوانات ، خدمات كشاورزی ، باغداری و جنگلداری .
 45. خدمات شخصی يا اجتماعی كه توسط ديگران برای رفع نيازهای افراد ارائه می شوند ، خدمات امنيتی برای محافظت از افراد ،اموال و دارائيها ، خدمات حقوقی … .

چند نکته :

 • برای ثبت هر علامت باید از اظهارنامه جداگانه استفاده شود.
 • استفاده از یک اظهارنامه برای ثبت یک علامت جهت کالاها و خدمات مندرج در یک یا چند طبقه بلامانع است.

مدارک لازم جهت ثبت برند لبنیات

1 . اظهارنامه ثبت برند در 3 نسخه

2 . نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالتنامه ، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.

3 . ارائه ده نمونه از علامت به صورت گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر 10 در 10 سانتی متر باشد و اگر ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد ده نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به نحوی که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد ، ارائه خواهد شد .
درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء نمایدو نمونه سوم در موقع ثبت بر روی صفحه مربوطه در دفتر ثبت و نمونه چهارم بر روی تصدیق ثبت الصاق می شود .

علاماتی که برجسته یا گود در روی شیی ء نشان داده می شود بر روی کاغذ نفش خواهد شد و ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند .
بر روی هر نمونه الصاق شده به طریق بالا مهر شعبه ثبت شرکت ها و علایم تجاری و اختراعات زده می شود به طریقی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی صفحه قرار گیرد .

چنانچه مرجع ثبت نمونه علامت ارائه شده را مناسب تشخیص ندهد ، تسلیم نمونه مناسب را درخواست می نماید و در هر حال ، علامت باید به همان نحو که درخواست و ثبت می شود استعمال گردد .

4 . در صورت سه بعدی بودن علامت ، ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی را تشکیل دهند ، الزامی است.

5 . مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود .

6 . ارائه مدارک دال بر فعالیت در حوزه ذی ربط بنا به تشخیص مرجع ثبت.

7 . نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و ارائه گواهی مقام صلاحیتدار ، اتحادیه یا دستگاه مرتبط ، در صورتی که ثبت علامت جمعی مورد درخواست باشد .

8 . مدارک مثبت هویت متقاضی

9 . رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی

10 . مدارک نمایندگی قانونی ، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.

 

سامانه ثبت شرکت نیک

راهنمای ثبت برند لبنیات

شما میتوانید جهت آشنایی بیشتر با ثبت برند لبنیات و همچنین مشاوره در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت برند تجاری ، ثبت تغییرات شرکت و دیگر امور ثبتی ، با شماره 02188888822 تماس حاصل فرمایید .
همچنین برای دیدن کلیپ های آموزشی میتوانید ما را در اینستاگرام ثبت نیک دنبال نمایید .