خیابان ملاصدرا، پلاک 76، ساختمان ثبت ونک

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ثبت نیک

یکی از اهداف واحد تجاری در عرصه اقتصاد، گسترش و توسعه فعالیت واحدهای تجاری می باشد. به طوری که امروزه جهت دست یابی به رشد و توسعه پایدار، مدیران واحدهای تولیدی و تجاری، تلاش و فعالیت های گوناگونی را در زمینه های مختلف انجام می دهند.
امروزه با توجه به گستردگی حجم فعالیت های بازرگانی، تولیدی و خدماتی اکثر موسسات و واحدهای تجاری جهت نیل به اهداف فوق از توسعه خارجی استفاده می کنند. اینگونه شرکت ها در تلاش اند که تمام فعالیت خود را از طریق تحصیل واحدهای تجاری دیگر دست یابند. از این رو این شرکت‌ها از طریق تملک شرکت های دیگر که عموماً در صنایع مشابه فعالیت می نمایند یک گروه تخصصی را تشکیل داده تا بدین طریق بتوانند از مزایایی برخوردار شوند که از آن جمله می‌توان به هم افزایی اشاره داشت.
این گونه شرکت ها از مصادیق نهادهای مالی شناسایی شده طبق ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون بازار اوراق بهادار می باشند و از آنها تحت عنوان مادر (هلدینگ) یا شرکت مادر تخصصی یاد می شود.
در ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران آمده است : شرکت های سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، شرکت های (هلدینگ) و سبدگردان ها از مصادیق نهاد مالی محسوب می شوند.
شرکت های هلدینگ می توانند در حوزه های متنوعی نظیر خدماتی و بازرگانی و صنعتی شکل بگیرند.
چنانچه قبل از نام اصلی شرکت عبارت ” هولدینگ ” باشد باید قبل از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، از سازمان اوراق بهادار و بورس مجوز مربوطه را دریافت کرد. اما اگر این پیشوند وجود نداشته باشد، نیازی به اخذ مجوز نیست.
• مراحل دریافت مجوز شرکت هلدینگ :
جهت دریافت مجوز ثبت شرکت هولدینگ، مدیر عامل یا اعضای هیات مدیره باید درخواست خود را به این سازمان تقدیم نمایند. چنانچه سازمان اصلی با این کار موافق باشد، نامه ای مبنی بر تایید ثبت شرکت به آن ها ارسال می نمایند.
متقاضی تاسیس یا تبدیل به شرکت مادر (هلدینگ) برای اخذ مجوز تاسیس و فعالیت شرکت هلدینگ باید به شرح زیر عمل کند:
مرحله اول: شرایط دریافت موافقت اصولی با تأسیس یا تبدیل شرکت هلدینگ
۱- ارسال کتبی درخواست متقاضی مطابق فرم تقاضای صدور تاسیس یا تبدیل به شرکت مادر موجود در آدرس الکترونیکی www.seo.ir معاونت نظارت بر نهادهای مالی/ لینک مدیریت نظارت بر نهاد های مالی/ لینک اداره امور نهادهای مالی/ سربرگ فایل ها و فرم ها/ لینک شرکت هلدینگ به اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس اوراق بهادار
۲- ثبت درخواست تأسیس یا تبدیل شرکت و ثبت نام مدیران پیشنهادی از طریق سامانه تبادل اطلاعات نهادهای مالی، “ستان” به آدرس الکترونیکی www.setan.seo.ir وارسال به سازمان بورس و اوراق بهادار با طی مراحل مندرج در راهنمای استفاده از سامانه ستان به ادرس فوق، سازمان پس از بررسی مدارک، در صورت تکمیل بودن و احراز شرایط لازم از جمله پرداخت حداقل سرمایه لازم، تأیید ترکیب مؤسسین یا شرکاء به لحاظ توانایی دست یابی به اهداف مورد نظر، نداشتن پیشینه کیفری یا تخلفاتی موثر توسط موسسین، معقول و متناسب بودن طرح تجاری، اهداف، برنامه هاو صورت های مالی پیش بینی شده، با شرایط تجاری موضوع فعالیت شرکت هلدینگ موافقت اصولی خود را با تاسیس یا تبدیل شرکت ابلاغ می نماید.

مرحله دوم : شرایط اعطای مجوز تاسیس یا تبدیل
در صورت موافقت اصولی سازمان با تأسیس / تبدیل، شرکت ملزم است؛ مدارک اعلام شده توسط سازمان شامل اساسنامه تطبیق داده شده با نمونه اساسنامه مصوب سازمان برای شرکت های هلدینگ، صورتجلسه مجمع عمومی موسس، تاییدیه بانک مبنی بر واریز وجوه سرمایه و اخذ تایید صلاحیت مدیران پیشنهادی، طبق دستورالعمل مربوط از سازمان را ظرف مهلت مقرر تکمیل نماید؛ پس از تکمیل مدارک موردنظر سازمان، نامه ای مبنی بر اجازه تأسیس /تبدیل شرکت و ثبت نزد مرجع ثبت شرکت ها را صادر خواهد کرد.
مرحله سوم : شرایط اعطای مجوز فعالیت پس از دریافت مجوز تاسیس یا تبدیل
پس از اتمام مرحله دوم و اعلام موافقت با تأسیس یا تبدیل شرکت، متقاضی (در صورت تاسیس) باید طی مهلت مقرر شرکت را نزد مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسانده، مستندات مربوط را به سازمان ارائه دهد. پس از ثبت نهاد مالی نزد مرجع ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری، لازم است شرکت مدارک زیر را جهت ثبت نزد سازمان و اخذ مجوز فعالیت به سازمان ارائه نماید :
۱- اساسنامه ثبت شده شرکت که مطابق با نمونه اساسنامه مصوب سازمان است
۲- آگهی ثبت تغییرات در اساسنامه شرکت
۳- آگهی ثبت اعضای منتخب هیأت مدیره تایید شده در کمیته تأیید صلاحیت حرفه ای مدیران نهادهای مالی سازمان
در صورت احراز شرایط، مجوز فعالیت برای شرکت هلدینگ صادر می گردد.
شرکت هایی که توسط مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت می رسند باید در قالب شرکت سهامی عام و خاص به ثبت برسند که برای هر کدام هزینه متفاوت است.
در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.
همکاران ما در ثبت شرکت نیک ، با افتخار در خدمت شما خواهند بود.