خیابان ملاصدرا، پلاک 76، ساختمان ثبت ونک

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ثبت نیک

ایده در حقیقت یک مفهوم با یک اثر ذهنی است . شاید بتوان طرح یک ایده را اولین گام جهت حل یک مشکل یا برآورده ساختن یک نیاز دانست. به عبارتی دیگر ایده ساده ترین راه حلی است که انسان در برابر یک مسأله یا نیاز به آن فکر می کند.
هر فردی ایده های فراوانی دارد. شما ممکن است در روز، صدها ایده به ذهنتان برسد.هر زمان که شما تصمیمی برای انجام کاری می گیرید، بر اساس ایده یا گمانی می باشد که قبل از تصمیم به ذهنتان رسیده است.
ایده پرداز کیست؟
به فرد صاحب ایده، ایده پرداز می گویند و منظور از ایده پردازی ، تفکر همراه با خلاقیت است. ایده پردازی باید همراه با توانمندی هایی چون مهارت بارش مغزی باشد.
کارآیی ایده با توجه به شرایط ذیل محقق خواهد شد :
_ در عین بزرگ بودن ساده باشد.
_ استراتژی کسب و کار را حمایت کند.
_ بطور مشخص جدید باشد و قابلیت این را داشته باشد کاربر را تشویق به جایگزینی ایده جدید جای ایده های قدیمی نماید.
_ قابلیت اثبات را داشته باشد.
_ سود ده بوده و به سرعت و به آسانی اجرا گردد.
_در راستای اولویت های فن آوری کشور باشد.
مالکیت فکری و ثبت ایده :

طرح یک ایده، می تواند با توجه به ماهیت ذهنی آن، فارغ از هر قید و بندی انجام گیرد. اما ایده زمانی قابلیت ثبت پیدا می کند که اجرایی شود. برای عملی نمودن آن، باید به بسیاری از محدودیتها مانند قوانین فیزیکی ، حقوقی و.. توجه نمود. طرح ایده های جدید یک ارتباط مستقیم با خلاقیت دارد.ایده های ذهنی محض  که اجرا نشده باشند و قابلیت بهره برداری نداشته باشند قابلیت ثبت را ندارند.
اصولاَ ایده ها به چند گروه تقسیم می شوند و متناسب به نوع گروه می توان نسبت به ثبت آنها اقدام کرد:
1. ایده ممکن است در قالب طرح فیزیکی باشد. در این صورت از دو طریق می توان کار ثبت را انجام داد:
الف) طرح کاملاَ ابداعی باشد. در چنین موردی ایده را به صورت محرمانه ایجاد و تولید کرده و بعد به عنوان یک اختراع می توان ثبت نمود.
ب)  ایده ممکن است طرحی از پیش ایجاد شده را بهبود بخشد. در این صورت طرح خود را به عنوان طرح صنعتی باید ثبت نمود.
2. ایده ممکن است قابلیت اجرایی در عالم فیزیکی را نداشته باشد. در این مورد، ایده باید طرح منطقی داشته و محتوای تولید شده می تواند به صورت حق نشر ثبت گردد.
3. ایده ممکن است در یک حوزه خدماتی، تولیدی یا تجاری باشد. برای جلوگیری از سوء استفاده می توان طرح و ایده را به عنوان علائم تجاری ثبت نمود.
با توجه به موارد فوق می توان عنوان کرد بسیاری از ایده ها، طرحها و محصولات قابلیت حفاظت قانونی را دارند و می توان با کم ترین هزینه اقدامات حقوقی لازم را جهت حفاظت از آن ها به انجام رساند. انجام این اقدامات در زمینه ی توسعه محصولات مفید اثر است و بستری جهت تجارت نوین در عرصه خرید و فروش ایده ها ایجاد خواهد نمود. لذا خوب است هنگام ثبت ایده با مشاورین ثبت شرکت مشاوره داشته و از روند امور کاملاَ آگاه باشید.

 در این مسیر، مشاورین ثبت نیک ، برای ارائه هر گونه خدمات ثبتی در جهت یاری رساندن به متقاضیان گرامی آمادگی کامل دارند .