خیابان ملاصدرا، پلاک 76، ساختمان ثبت ونک

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ثبت نیک

ماده 5 قانون ثبت علایم و اختراعات مصوب اول تیرماه 1310 چنین تصریح می دارد :
هیچ یک از علایم ذیل را نمی توان به عنوان علامت تجاری خود اختیار نمود و یا آن ها را یکی از اجزاء علامت تجاری قرار داد.

بیرق مملکتی ایران و هر بیرق دیگری که دولت ایران استعمال آن را به طور علامت تجاری منع کند ، علامت هلال احمر ، نشان ها ، مدال ها و انگ های دولت ایران
در ذیل به بررسی دلایل ممنوعیت ثبت انگ ، نشان ها و مدال های دولتی به عنوان علامت تجاری می پردازیم.

  • انگ

انگ به معانی ذیل مورد استفاده قرار گرفته است :
الف- علامت و آدرسی که روی عدل های مال التجاره می نویسند و به معنی زنبور عسل و به معنی شیره و عصاره هم گفته شده .
ب- انگ به معانی زنبور، زنبور عسل ، شیره عصاره و نشان و علامتی که بر روی عدل های تجاری می نویسند و معانی دیگری به کار برده شده است و منظور از انگ های دولت ایران علامتی است که بر روی طلا و نقره و سایر فلزات قیمتی برای تعیین عیار زده می شود تا بدین وسیله تایید و تضمینی برای ارزش آن ها باشد مانند انگ های مربوط به سکه های طلاو نقره که مقامات صلاحیت دار بر روی آن ها می زنند و نوعی تضمین برای استحکام ارزش آن ها است و آن ها را از سکه های تقلبی و مغشوش جدا می سازد به این جهت این گونه علامت ها در انحصار سازمان ها و دستگاه های دولتی است و جعل آن ها جرم شناخته شده و برای جاعل و یا مرتکب مجازاتی پیش بینی شده است. همان طوری که بند 4 ماده 525 قانون تعزیرات موید این مطلب است.
ماده 525- هر کس یکی از اشیاء ذیل را جعل کند یا با علم به جعل یا تزویر استعمال کند یا داخل کشور نماید علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از یک تا ده سال محکوم خواهد شد.
اول – منگنه یا علامتی که برای تعیین عیار طلا یا نقره به کار می رود.
دوم – کلمات و یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی  ایران باشد از قبیل دولتی و امثال آن
سوم – علامات موسسات رسمی مانند هلال احمر و صلیب احمر و نظایر آن ها که در بحث هلال احمر و وقراردادهای چهارگانه ژنو توضیحات لازم داده شده است و نیاز به تکرار ندارد.
چهارم – علایمی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد که درباره این علامات می توان گفت این علایم ممکن است از نوع علاماتی باشند که :
اولاَ : بر خلاف نظم عمومی باشد و نتیجتاَ موجب اختلال و بی نظمی شود.
ثانیاَ : برخلاف اخلاق حسنه بوده و از این لحاظ موجب جریحه دار شدن احساسات مردم گردد به این جهت ثبت چنین علایمی به موجب قانون ممنوع می باشد و علاوه بر ممنوعیت هر گونه علامت یا تصویر یا نقش و یا اعلان و آگهی، فیلم ، نوار و هر چیزی که عفت و اخلاق عمومی را جریحه دار سازد. اعم از اینکه برای امر تجارت توزیع گردد و یا به معرض نمایش گذاشته شود یا به منظور دیگری ، جرم بوده و موجب مجازات خواهد بود که نمونه های جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی در مواد 637 الی 641 قانون مجازات اسلامی ( تعزیرات پیش بینی گردیده است ).

  • نشان های دولتی

در حقیقت به اشیایی گفته می شود از فلزهای گرانبها مانند طلا یا نقره و یا ترکیبی از سایر فلزات با علایم و نقوش خاص که وسیله مقامات عالیه مملکتی به مناسبت های مختلف به دانشمندان و محققان و مامورین سازمان های دولتی اعم از کشوری و لشکری و هنرمندان و صنعتگران و مانند این ها به پاس تلاش ها و زحمات فراوان آن ها و قدردانی از خدماتی که انجام داده اند داده می شود مانند نشان های علمی، فرهنگی ، هنری ، نظامی ، لیاقت ، قهرمانی و افتخار که هر کدام دارای ابعاد و اندازه و شکل مشخصی می باشد که وسیله مقامات ذیصلاح تصویب معین گردیده است. مانند آیین نامه نشان ها و مدال ها و امتیازات … لیکن در فرهنگ های لغت به معنی ذیل مورد استفاده قرار گرفته است.

  • مدال های دولتی

مدال های دولتی هم در حقیقت مشابه و مانند نشان ها می باشد که از طرف مسئولین و مقامات سطوح بالای مملکت یا سازمان ها به منظور ارج نهادن به تلاش ها و خدمات افراد شایسته که در زمینه مسایل مختلف کشور نموده اند داده می شود لازم به ذکر است که این قبیل نشان ها و علایم یک جانبه نیست به این معنی که فقط از طرف مسئولین و مقامات عالیه مملکتی به نخبگان و برجستگان صحنه های علم و ادب و فرهنگ و ورزش و صنعت و هنر و خلاقیت و ابداع و اختراع و تلاش و کوشش و مجاهدت و ایثار و رشادت به طور فردی یا گروهی و در مواردی به موسسات و بنگاه های بخصوصی مانند بنگاه های خیریه و نیکوکاری و امدادرسانی، و درمانی و تربیتی و غیره داده می شود.
بلکه در مواردی به وسیله مردم و یا افرادی و یا موسسات به پاس خدمات شایسته و سازنده و مهم و سرنوشت سازی که مقامات عالیه انجام داده اند به آن ها به صورت لوح تقدیر نیز تقدیم می شود که جنبه حق شناسی دارد.

رضایت نتایجی از تجربه خوب مشتریان است
با متخصصان نیک ، این حس خوب را تجربه کنید…