خیابان ملاصدرا، پلاک 76، ساختمان ثبت ونک

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ثبت نیک

در این مقاله قصد داریم در مورد ثبت تغییرات سهامداران ، انواع تغییرات شرکت ها و مجامع آن ها ، تغییراتی که باید در اداره ثبت شرکت ها ثبت شود ، بپردازیم .
تمامی تغییرات در سامانه اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری باید عنوان شود که هر یک باید مراحل مختص به خود را طی نماید و در آخر به ثبت برسد .

ثبت تغییرات سهامداران

پس از آن که یک شرکت به ثبت می رسد ، ممکن است شرایطی رخ دهد که شخصیت حقوقی ملزم به ثبت تغییرات شرکت  گردد.
تغییرات شرکت ها به صورت داوطلبانه و یا ممکن است در شرایطی به صورت اجباری صورت بگیرد .

از جمله برخی از تصمیماتی که باید به طور رسمی و قانونی به ثبت برسند عبارت است از :

انحلال شرکت ها به هر دلیلی ، کاهش و افزایش سرمایه ، ورود و خروج شرکاء ، انتخاب و تعیین سمت ، تعیین وضعیت حق امضاء ، ثبت تغییرات سهامداران مانند نقل و انتقال سهام و … از این موارد می باشند که در این مطلب بیشتر به ثبت تغییرات سهامداران می پردازیم .
لازم به ذکر است تغییرات مربوط به اساسنامه شرکت که شامل تغییر آدرس ، تغییر موضوع ، الحاق به موضوع و … می باشد نیز در دسته الزامات قرار گرفته است .

ثبت تغییرات سهامداران

انواع ثبت تغییرات سهامداران

نقل و انتقال سهام

لفظ نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی به کار می رود و در این نوع از شرکت ها سرمایه شرکت به سهام تقسیم شده است که هر یک از این سهام دارای ارزش اسمی مشخص است که به هر شخصی تعلق می گیرد .

بر این اساس تعهدات و حق و حقوق سهام داران در شرکت مشخص می گردد و نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی با توجه به نوع سهام یعنی با نام و بی نام باید صورت بدهید و باید هر یک را جداگانه تفکیک نمایید .

در صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده که سهام انتقال داده می شود باید تمامی اطلاعاتی من جمله اطلاعات هویتی شخص و نشانی وی در صورتجلسه عنوان شود به همراه میزان سهامی که از شخص دیگر دریافت کرده است و در کنار ارزش اسمی آن عنوان می شود .

سهام با نام و بی نام

سهام بی نام :

زمانی که در ورقه سهام مشخصات صاحب آن ذکر نمی شود و فقط ارزش و میزان آن سهامی مشخص شده باشد ، سهام بی نام است .

سهام با نام :

اما سهام با نام متعلق به شخص خاصی است که مشخص شده است و نقل و انتقال آن شخص صاحب سهام یا نماینده و یا وکیل وی صورت می پذیرد به عنوانی سهام بانام در دفتر سهام شرکت به ثبت می رسد .

در نظر داشته باشید که در قانون تجارت در مورد سهام با نام و بی نام توضیح داده نشده است و صرفا در میان سهام داران شرکت مد نظر خواهد بود .

ثبت تغییرات شرکت

کاهش یا افزایش سرمایه

کاهش سرمایه :

کاهش سرمایه در میان سهام داران ممکن است به دلایل متعددی صورت بگیرد که من جمله آن عبارت است از : بالا رفتن ارزش سهام و هم چنین ایجاد شگرد ها و ساختار های کار آمد و بسیاری موارد دیگر که اشخاص را ملزم به کاهش سرمایه می نماید .
کاهش سرمایه به معنای کم شدن تعداد و میزان آن است و منظور از آن کاهش ارزش سهام نمی باشد .

در برخی موارد اشخاص حقوقی به دلیل قروض و زیان های متعددی که بر آن وارد می شود ، ملزم هستند تا اقدام به کاهش سرمایه شرکت کنند که همان طور که گفتیم باید به صورت رسمی و قانونی به ثبت برسد .
در نظر داشته باشید در کاهش و افزایش سرمایه باید سهام بی نام از با نام و نقدی و غیر نقدی به طور دقیق عنوان شده و تفکیک گردد .

لازم به ذکر است تغییراتی من جمله افزایش و کاهش سرمایه نیز در مجمع عمومی فوق العاده با حضور اکثریت یا کلیه سهامداران صورت می گیرد .
چنانچه در وضعیتی که تعدادی از سهامداران در مجمع حضور نداشته باشند ، صورتجلسه با عنوان اکثریت باید تنظیم شود چراکه تعدادی از سهامداران غایب هستند و در زیر اوراق صورتجلسه به جای امضاء قید غایب باید عنوان شود .

در این حالت باید در دو نوبت آگهی دعوت ارائه گردد و در صورتی که در آگهی اول تعداد حد نصاب رعایت نگردد ، در آگهی دوم باید حتما نتیجه آگهی اول عنوان شود .

کاهش سرمایه به دو صورت انجام می شود که عبارت است از : کاهش مبلغ اسمی و کاهش تعداد سهام شرکت .
در صورتی که هیئت مدیره موارد مربوطه و قوانین تجاری در زمان مشخص شده را رعایت نکند ، این وظیفه به بازرسین محول می شود و بازرسین باید اقدام به ارائه درخواست و در نهایت تشکیل مجمع مبنی بر کاهش یا افزایش سرمایه کنند .

اگر هیچ یک از اعضاء هیئت مدیره و بازرسین در صورت وجود الزامات اقدام به تشکیل مجمع نکنند ، در این صورت هر یک از سهام داران می توانند در خواست خود مبنی بر انحلال شرکت را به دادگاه ارائه دهند .

افزایش سرمایه :

افزایش سرمایه از جمله دیگر راه هایی است که متقاضیان می توانند برای تامین نیاز های مالی شرکت صورت دهند .
اشخاص حقوقی به جهت توسعه فعالیت ها ، افزایش توان انجام معاملات ، بهبود وضعیت مالی شرکت در شرایطی حتی مجبور به افزایش سرمایه شرکت می شوند که من جمله مهم ترین موارد در ثبت تغییرات سهامداران می باشد .

در نظر داشته باشید شرکت ها بر حسب مورد دارای شرایط و ضوابط خاصی در افزایش سرمایه هستند بنابر این با یکدیگر متفاوت هستند .
افزایش سرمایه نقدی از جمله انواع مواردی است که همواره مورد توجه می باشد ، و یکی از دلایل آن این است که در تصمیم مذکور در واقع هیچ پولی وارد شرکت نمی شود و هم چنین دارای مزیت های متعددی نیز می باشد .

افزایش سرمایه نیز مانند کاهش سرمایه شامل انواع متعددی مانند افزایش سرمایه از حال مطالبات سهامداران ، افزایش سرمایه از سود انباشه و افزایش سرمایه نقدی .

سامانه ثبت شرکت نیک

مشاوره ثبت تغییرات سهامداران

شما میتوانید جهت اطلاع بیشتر از ثبت تغییرات سهامداران و همچنین مشاوره در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت برند تجاری ، ثبت تغییرات شرکت و یا دیگر امور ثبتی ، با شماره 02188888822 تماس حاصل فرمایید.
همچنین برای دیدن کلیپ های آموزشی میتوانید ما را در اینستاگرام ثبت نیک دنبال نمایید.