خیابان ملاصدرا، پلاک 76، ساختمان ثبت ونک

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ثبت نیک

در این مقاله قصد داریم در مورد ثبت برند چای ، مراحل ، مدارک ، شرایط و تمامی موارد مربوط به آن به طور کامل توضیح دهیم ، چنانچه جهت ثبت برند تجاری و آشنایی با مزایای متعدد آن ، این مطلب را مطالعه نمایید .
چای نام یک نوشیدنی است که از گیاهی به نام کاملیا سینسیس به دست می آیدو برگ های چای کاملاً اکسید ، خشک و قهوه ای می شوند ، به همین دلیل است که چای سیاه در مقایسه با چای سبز و چای سفید غنی تر ، قوی تر و تلخ تر است .

ثبت برند چای

آشنایی با ثبت برند چای و مزایای متعدد آن

 1. جلوگیری از لخته شدن خون و رسوب چربی در رگ های خونی
 2. کمک کننده روند پیری
 3. بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کند کردن گسترش عفونت ویروس اچ . آی وی در بدن
 4. بهبود عملکرد مغز و افزایش هوشیاری
 5. حفظ تعادل آب و الکترونیک های بدن
 6. افزایش متابولیسم و کمک به کاهش وزن
 7. تصفیه خون و کنترل فشار خون و کلسترول
 8. ضد عفونی کننده و پیشگیری از بوی بد دهان
 9. پیشگیری ، تسکین علائم و تسریع بهبود سرما خوردگی و آنفولانزا
 10.  پیشگیری و کاهش اثر های دیابت نوع دوم
 11.  پیشگیری و التیام درد بیماری آرتروز
 12.  رفع خستگی و استرس
 13. پیشگیری از پوکی استخوان
 14.  کاهش علائم مواد حساسیت زا ، کاهش علائم عارضه پارکینسون
 15.  افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن
 16.  آثار ضد التهابی

به دلیل خاصیت آرامش بخشی و سایر خواص درمانی چای ، امروزه ، این نوشیدنی به یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان تبدیل شده است که به تبع برند های متعددی از آن در بازار رقابت می کنند.
مصرف کنندگان امروزی با انفجاری در انتخاب مواجه هستند و ویژگی های یک فرآورده در اسرع وقت توسط رقبا کپی شده و فرآورده های مشابه که تمایز کمی نسبت به هم دارند ، بازارها را پر کرده اند . به این ترتیب ، آن شرکت هایی که نتوانند فرآورده ها یا خدمات خود را نسبت به رقبایشان متمایز سازند شانس موفقیتی ندارند .

در این بین ، یکی از مهم ترین عوامل موفقیت برند ، ثبت آن است چنانچه ثبت برند تضمین می کند که مشتریان محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند .
مشتری به محض ملاحظه علامت می داند که این محصول متعلق به کارخانه یا تجارتخانه ای است که مورد اعتماد او می باشد و بدین ترتیب ، با ثبت برند و علامت تجاری شرایط سالمی برای مصرف کنندگان به وجود می آید .

از طرفی دیگر ، ثبت برند باعث جلوگیری از سوء استفاده متقلبان می شود و از عرضه کالا های مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده ای مشابه علامت تجاری دیگری هستند جلوگیری به عمل می آورد .
بر اساس تبصره 1 قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات مصوب اول تیرماه 1310 ، ثبت علائم تجاری در ایران اختیاری است ، مگر در مواردی که دولت آن را اجباری نماید .

به موجب مصوبه سوم اردیبهشت 1328 هیئت وزیران ، ثبت علائم برای هر یک از این موارد اجباری است :

 1. داروهای اختصاصی مورد استفاده ی طبی
 2. مواد غذایی که در لفاف و ظروف مخصوص عرضه می شوند .
 3.  آب های گازدار
 4. لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی پوست انسان به کار می رود .

به موجب این ماده ، تمام اجناس دارویی و طبی و مواد غذایی مذکور در آن آیین نامه ، اعم از آن که در داخل ایران ساخته و یا در خارج ساخته و وارد کشور شود و در بازار تحت اسم مشخصی که بر روی آن برچسب زده می شود تا در معرض فروش قرار گیرد و باید دارای علامت صنعتی یا تجارتی ثبت شده بوده و در روی برچسب نکات زیر تصریح شود :

 • اسم تجارتی و نشانی سازنده جنس با قید کشور مبدا
 • شماره ثبت علامت در ایران
  ثبت علایم تجاری و اختراعات در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در تهران که یکی از ادارات ثبت است انجام می گیرد چنانچه طبق ماده 6 قانون ثبت علایم تجاری اداره ثبت علایم را شعبه مخصوصی از دفتر دادگاه شهرستان تهران می شمارد و به این ترتیب اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی قادر است تصمیماتی راجع به قبول یا رد علایم به عنوان شعبه دادگاه شهرستان اتخاذ کند .
  تقاضای ثبت باید به زبان فارسی و در سه نسخه روی نمونه های چاپی مخصوصی که از طرف اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در اختیار متقاضیان گذارده می شود به عمل آید .

ضرورت و الزامات ثبت برند چای

اقدامات ضروری و الزامات ثبت برند چای

1 . ارائه اظهارنامه ثبت برند

2 . نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالتنامه ، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید .

3 . ارائه ده نمونه از علامت به صورت گرافیکی که با علامت الصاق شده روی اظهارنامه یکسان بوده و ابعاد آن حداکثر 10 در 10 سانتی متر باشد و اگر ارائه علامت به صورت گرافیکی نباشد ده نمونه از کپی یا تصویر علامت حداکثر در همین ابعاد و به نحوی که مرجع ثبت مناسب تشخیص دهد ، ارائه خواهد شد .
درخواست کننده باید بر روی هر اظهارنامه یک نمونه از علامت را الصاق و آن را امضاء نماید و نمونه سوم در موقع ثبت بر روی صفحه مربوطه در دفتر ثبت و نمونه چهارم بر روی تصدیق ثبت الصاق می شود .

علاماتی که برجسته یا گود در روی شیی نشان داده می شود بر روی کاغذ نقش خواهد شد و ابعاد نمونه نباید از ده سانتیمتر از هر طرف تجاوز کند .
بر روی هر نمونه الصاق شده به طریق بالا مهر شعبه ثبت شرکت ها و علایم تجاری و اختراعات زده می شود به طریقی که یک قسمت از مهر بر روی نمونه و قسمت دیگر بر روی صفحه قرار گیرد .
چنانچه مرجع ثبت نمونه علامت ارائه شده را مناسب تشخیص ندهد ، تسلیم نمونه مناسب را درخواست می نماید و در هر حال ، علامت باید به همان نحو که درخواست و ثبت می شود استعمال گردد.

4 . در صورت سه بعدی بودن علامت ، ارائه علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد که همان علامت سه بعدی را تشکیل دهند ، الزامی است .

5 . مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود .

6 . ارائه مدارک دال بر فعالیت در حوزه ذی ربط بنا به تشخیص مرجع ثبت .

7 . نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و ارائه گواهی مقام صلاحیتدار ، اتحادیه یا دستگاه مرتبط ، در صورتی که ثبت علامت جمعی مورد درخواست باشد .

8 . مدارک مثبت هویت متقاضی

9 . رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی

10 . مدارک نمایندگی قانونی ، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید .

نکته :

در آئین نامه جهت کلیه اجناس ، طبقاتی قائل و آن را به 36 قسمت نموده اند مثلاً طبقه 1 محصولات شیمیایی که در صنایع و علوم و عکاسی و کشاورزی و کود طبیعی و مصنوعی و مواد آب دادن فلزات و دباغی است و طبقه 23 انواع نخ و طبقه 24 انواع پارچه است .
بنابراین متقاضی باید معلوم کند جنس مورد تقاضای او با کدام یک از طبقاتی که در آئین نامه ذکر شده مطابقت دارد و برای هر طبقه حق الثبت جداگانه باید پرداخت نماید .

 

سامانه ثبت شرکت نیک

راهنمای ثبت برند چای

شما میتوانید جهت آشنایی بیشتر با ثبت برند چای و همچنین مشاوره در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت برند تجاری ، ثبت تغییرات شرکت و دیگر امور ثبتی ، با شماره 02188888822 تماس حاصل فرمایید .
همچنین برای دیدن کلیپ های آموزشی میتوانید ما را در اینستاگرام ثبت نیک دنبال نمایید .