اردیبهشت 4, 1399

تشکیل سرمایه و تخصیص سهام

واسه تشکیل شرکت سهامی عام  باید ابتدا باجمع کردن سرمایه تعیین شده اساسنامه که پس از اینکه سرمایه شرکت متعهد شد و 35% اون رو به صورت نقد پرداخت کرد بعد از اون تعداد سهام هر کدام از تعهد کنندگان مشخص می شه و اعلام خواهد شد.

در ادامه به موضوعات زیر میپردازیم:
1) میزان سرمایه:
برای تشکیل شرکت سهامی،شرکا یعنی موسسان و پذیره نویسان باید کل سرمایه شرکت رو تعهد و حداقل 35 درصد اون رو به صورت نقد پرداخت کنه حداقل سرمایه برای تشکیل شرکت سهامی  500.000تومان می باشه، سرمایه شرکت ممکنه از سرمایه های نقدی و یا غیر نقدی تشکیل بشه. این دو آورده (سرمایه) متفاوته:
1- آورده نقدی:

35درصد از مبلغی که شرکا تعهد شده که باید به صورت وجه نقد باشه این مبلغ به حسابی که به نام شرکت که بعدا تاسیس خواهد شد در یکی از بانک ها واریز میشه، این پرداخت ممکنه صاحبان سهام نیمی یا کل سهام رو پرداخت کنه و باید به طور واقعی پرداخت بشه بانک باید از شرکا یعنی پذیره نویسان و موسسان  پول نقد دریافت کنه.

اینجا لازمه کلمه تهاتر توضیح داده بشه تهاتر: یعنی اینکه دو دین متقابل  تا اندازه ای که با هم برابری کنه برطرف یا حذف بشه. تهاتر قهری می باشه و در تحقق اون اراده هیچ‌یک از دو مدیون دخالت نداره و اگه هم در بعضی جاها سخن از تهاترقراردادی به میان میآد، اون تهاتر قهریه. هر وقتیکه  پذیره نویس از موسسان طلبی بخواد  نمیتونه از تهاتر طلب خودش رو پرداخت آورده ی نقدی بده.
2- اورده غیر نقدی:

سرمایه ای می باشه که از هر چیزی مثل مال مادی یا غیر مادی تشکیل می شه و آورده غیر مادی باید پرداخت بشه. قانونگذار اشاره ای نکرده که این آورده از چه عواملی تشکیل می شه… آوردن صنعت که قبلا در موردش در شرکت تضامنی  گفته شد نمیشه به عنوان آورده در شرکت سهامی محسوب کرد چونکه در این نوع از شرکت ضامن پرداخت طلب و حقوق طلبکاران همون سرمایه ای می باشه که میشه اون رو در ترازنامه مالی شرکت درج کرد

*نکته: سرمایه صنعتی در ترازنامه و حساب شرکت قید نمی شه و جایی هم دیده نشده که  آورده غیر نقدی  موسسان شرکت صنعت باشه .

آورده غیر پولی باید حتما پرداخت بشه در فرانسه درباره ی این نوع از آورده ها که اون برعهده “ارزیابهای آورده ها” کارشناس رسمی محسوب می شه و بعد از گزارش اونا درمورد این ارزیابی مجمع عمومی تصمیم گیری می کنن. اما در حقوق ایران ابتدا موسسان آورده های غیر نقدی رو ارزیابی میکنه و این ارزیابی در اساسنامه شرکت ذکر می شه و با امضای ورقه تعهد سهم توسط پذیره نویسان شرکت این ارزیابی آورده های غیر نقدی رو می پذیرد.

3- اختصاص دادن سهام:
شرکت سهامی : شرکتیه که سرمایه اون به سهام تقسیم می شه برابرآوردههایی هر کدوم از موسسان و پذیره نویسان،  به تعداد لازم سهم اختصاص داده می شه پس تعیین تعداد سهام بر عهده موسسان می باشه باید پیش از دعوت و تشکیل مجمع عمومی موسس صورت بگیره.
ارزش اسمی هر سهم که در طرح اساسنامه قید شده هر مبلغی میشه باشه :

مبلغ اسمی هر سهم نباید از 10 هزار ریال بیشتر باشه میدونی تعیین تعداد سهام در صورتمجلسی که به امضای موسسان می رسه و به مجمع عمومی موسس گزارش میشه این گزارش موسسین باید حداقل 5 روز قبل از تشکیل مجمع عمومی موسس در مکانی که در آگهی دعوت مجمع تعیین شده است برای مراجعه پذیره نویسان سهام آماده شده باشه.
شرکت سهامی از زمانی ایجاد می شه که شخصیت حقوقی بگیره و برای گرفتن شخصیت حقوقی لازمه که مجمع عمومی موسس بر اساس مقررات قانونی به طور صحیح تشکیل بشه و در صلاحیت هایی که به اون واگذار شده عمل کنه.

تشکیل مجمع عمومی موسس:
مجمع عمومی موسس هم مانند هر مجمع عمومی، از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می شه در مجمع عمومی موسس تمامی موسسین و پذیره نویسان حق حضور دارن .

1- زمان و شکل دعوت از مجمع:

در ماده 16 لایحه قانونی  اومده که پس از رد شدن مهلتی که برای پذیره نویسی معین می شه و یا در صورتی که مدت تمدید شده باشه و بعد از تمام شدن مدت تمدید شده، موسسین حداکثر تا یک ماه به تعهدات پذیره نویسان رسیدگی و پس ازاینکه همه سرمایه شرکت تعهد شد و حداقل میزان35درصد اون  پرداخت میشه، تعداد سهام هر یک از تعهد کنندگان رو تعیین میشه و اعلام و مجمع عمومی موسس  دعوت خواهند داد. موسسان این نکته رو توجه کنه که تمام سرمایه شرکت تعهد و مبالغ لازم قبل از تشکیل مجمع عمومی موسس در محلی که در آگهی دعوت مجمع مشخص میشه برای دعوت پذیره نویسان سهام آماده شده باشه.

دعوت از مجمع باید توسط روزنامههای کثیرالانتشار صورت بگیره این روزنامه همون روزنامه ای میباشه که نام اون در اعلامیه های پذیره نویسی گفنه میشه.

2- ترکیب مجمع:
در مجمع عمومی موسس کلیه موسسان و پذیره نویسان شرکت حق حضور داره.
3- روش تصمیم گیری:
تصمیم گیری در مجمع عمومی موسس از طریق دادن رای گیری انجام میشه.                                          در ماده 72 لایحه قانونی 1347 اومده که مقررات در مورد حضور افرادی لازم که برای تشکیل مجمع عمومی و آرای لازمه برای گرفتن تصمیمات در اساسنامه مشخص میشه .

در ماده 75 قانون 1347 در این مجمع حضور بعضی از پذیره نویسان که  حداقل نیمی از سرمایه شرکت رو میپردازه ضروریه در اینجا منظور قانونگذار اینه که تنها حضور پذیره نویسان نمی باشه  بلکه همه شرکایی که حداقل نصف سرمایه شرکت رو پرداخته و عهد بسته، می باشه که این از شروط جلسه اول حساب می شه.                                                                                                       اگه در اولین دعوت کل شرکا در جلسه حاضر نشدن این مجمع عمومی موسسین فقط میتونه دوبار دعوت کنه اونا رو، به شرطی که 20 روز قبل از شروع اون مجمع شرکا رو با آگهی دعوت کرده باشه و نتیجه جلسه  باید در روزنامه کثیر الانتشارمنتشر بشه.
مجمع عمومی موسس توسط هیئت رئیسه ای مرکب از یک رئیس و یک منشی و دو ناظر اداره میشه رئیس مجمع از بین سهامداران حاضر در جلسه انتخاب می شه، ناظران از بین صاحبان سهام انتخاب می شه ولی منشی جلسه ممکنه صاحب سهم نباشه.

صلاحیت های مجمع عمومی موسس:

در اینجا  به انواع  صلاحیتهای این مجمع پرداخته میشه:
1- تصویب گزارش موسسان:
موسسان بایست یک گزارش از اقدامات خود روبه مجمع عمومی موسس ارائه بده یکی از وظایف مجمع عمومی رسیدگی به گزارش موسسان و تصویب اون هستش، تصویب این گزارش به معنای قبول صحت تشکیل شرکت می باشه.

از جمله این گزارشها موارد زیر می باشه:

ارزیابی همه سرمایه شرکت که تعهد شده پرداخت کنن و 35 درصد اون رو نقدی بپردازن. موسسین باید قبل از دعوت شرکا به مجمع نظر کتبی کارشناس رسمی وزارت دادگستری درباره ی ارزیابی آوردههای غیر نقد بگیره.
2- تصویب ارزیابی آورده های غیر نقدی:
مقررات مربوط تصویب ارزیابی آورده های غیرنقدی موسسان زمان رای گیری در مورد این آورده ها اعمال میشه، دارندگان  آورده غیرنقد در موقعی که پرداخت آورده غیرنقدی انجام میشه…                   مثلا موسس اولی ماشینی رو به عنوان آورده غیر نقد به شرکت میاره و پس از ارزیابی کارشناسان دادگستری در ازایش هزار سهم به او داده میشه ولی این سهم در رای گیری شمرده نمیشه.

 

 

3- تصویب مزایای خاص:

هروقت برای بعضی از موسسان مزایای خاصی پیش بینی شده باشه، این مزایا باید در مجمع عمومی موسس به تصویب برسه نحوه رسیدگی به این مزایا و رای گیری در مورد اونا مانند قواعدیه که در مورد ارزیابی و آوردههای غیر نقدی می باشه.

پیام در واتس اپ
مشاوره در واتس اپ
سلام.
چه کمکی میتونم بهتون کنم؟