راهنمای ثبت اختراع

از گذشته های دور در بسیاری از موارد که فردی چیزی را اختراع می کرد معمولا در خطر دزدیده شدن اختراع قرار می گرفت و همین عامل نیز باعث شده است تا در طول تاریخ شاهد این باشیم که یک وسیله چندین بار ثبت اختراع شده است و بسیاری از افراد ادعای اختراع آن وسیله را دارند.
ثبت اختراع امروزه یکی از بهترین اقداماتی است که در سراسر دنیا انجام شده است و این امکان فراهم شده تا افرادی که چیزی را اختراع می کنند بتوانند آن را ثبت کرده و به این ترتیب از دزدیده شدن ایده خود جلوگیری کنند.

ما در این مطلب قصد داریم نکات مهمی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم و شما را بیشتر با روند ثبت اختراع آشنا کنیم.

راهنمای ثبت اختراع

شرایط ثبت اختراع

برای ثبت یک اختراع باید بدانید که باید ایده یا وسیله جدیدی را اختراع کرده باشید تا بتوانید آن را به ثبت برسانید.
در صورتی که ایده یا وسیله ای که اختراع کرده اید قبل از شما در کشور یا شهر دیگری به ثبت رسیده باشد این امکان برای شما وجود ندارد که آن را به نام خود به ثبت برسانید مگر این که بتوانید ثابت کنید که قبل از هر شخص دیگری این وسیله یا ایده را اختراع کرده اید.

ویژگی ابتکاری بودن یکی از ویژگی های مهم برای ثبت یک اختراع جدید است که متاسفانه بسیاری از افراد به آن دقت نمی کنند.
دقت داشته باشید که اگر ایده یا وسیله ای که اختراع کرده اید ابتکاری نباشد احتمال این که بتوانید با موفقیت آن را به ثبت برسانید بسیار کم خواهد بود.
ویژگی سوم که در برخی از کشورها مورد بررسی قرار می گیرد نیز کاربرد صنعتی ایده یا وسیله ای است که اختراع کرده اید.
با داشتن این سه ویژگی شما می توانید برای ثبت اختراع اقدام کرده و بعد از گذراندن برخی از مراحل ایده یا وسیله خود را به ثبت برسانید.

چه اختراعاتی به ثبت نمی رسند؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در برخی از مواقع شما نمی توانید اختراع خود را به ثبت برسانید و این امکان وجود نخواهد داشت.
بنابراین آشنایی با این اختراعات می تواند به شما کمک کند تا بیهوده اقدام به ثبت اختراع خود نکنید.
مسائل و تئوری های علمی و به خصوص ریاضی از جمله مواردی هستند که اگر شما ایده ای در این حوزه ها داشته باشید نمی توانید آن را به ثبت برسانید.

محصولات و وسایلی که بیشتر جنبه زیبایی و تزئینی دارند و از کاربرد صنعتی خاصی برخوردار نمی باشند نیز نمی توانید به ثبت برسانید و در واقع به عنوان یک اختراع قابل ثبت شناخته نمی شوند.
اصولی و ایده هایی که در زمینه تمرین های فکری وجود دارند را نیز نمی توان به عنوان اختراع در نظر گرفت.در واقع موارد انتزاعی را نمی توان به عنوان یک اختراع قابل ثبت شناخت و در صورت داشتن چنین اختراعی نمی توانید آن را به نام خود به ثبت برسانید.
کشفیاتی که در خصوص جهان هستند نیز جز اختراعات شناخته نمی شوند و در گروه کشفیات قرار می گیرند.

ثبت اختراع

مراحل ثبت اختراع

در اولین گام برای این که شما بتوانید اقدام به ثبت اختراع خود کنید باید اظهارنامه مربوطه را پر کنید.
برای دریافت این اظهارنامه می توانید به سادگی به اداره های ملی و منطقه ای ثبت اختراع مراجعه کنید که راهنمایی های کاملی را در این زمینه به شما ارائه می دهند.
نکته مهمی که در این خصوص باید به آن دقت داشته باشید این است که شما هم می توانید به عنوان یک شخص حقیقی و به عنوان یک شخص حقوقی اختراع خود را به ثبت برسانید و هیچ محدودیتی در این زمینه برای شما وجود نخواهد داشت.

بعد از پر کردن اظهارنامه مربوطه اظهارنامه شما توسط کارشناسان حوزه ای که اختراع شما در آن قرار دارد بررسی می شود و چنانچه شرایط لازم را دارا بود شما می توانید مدارک خود را ارائه داده و اختراع خود را به ثبت برسانید.
در انتها نیز ورقه ای تحت عنوان ورقه اختراع به شما ارائه می شود که نشان دهنده این است که اختراع مربوطه توسط شما به ثبت رسیده است.

نکاتی که بعد از به ثبت رساندن اختراع باید بدانید

ورقه ثبت اختراع که شما بعد از به ثبت رساندن اختراع خود دریافت می کنید می تواند مزایای مادی و معنوی مختلفی را برای شما به همراه داشته باشد که در صورت تمایل می توانید از این مزایا بهره مند شوید.
زمانی که اختراع شما به ثبت می رسد برای مدت زمان 20 سال از آن حمایت می شود.
برای ثبت اختراع شما باید هزینه ای را بپردازید که با نام حق الثبت شناخته می شود.

نکته ای که وجود دارد این است که شما باید هر سال این هزینه را بپردازید تا حق ثبت شما تمدید شود و شخص دیگری نتواند نسبت به اختراعی که شما به ثبت رسانده اید ادعای مالکیت داشته باشد.
بنابراین رعایت کردن این نکته ساده و در عین حال کلیدی برای تمامی افرادی که اختراعی را به ثبت رسانده اند لازم و ضروری می باشد.

قوانین ثبت اختراع

قوانین ثبت اختراع

اگر اختراع شما در خارج از کشور به ثبت رسیده باشد و ورقه آن در دست شما باشد تا زمانی که مدت زمان آن به اتمام نرسد در داخل کشور نیز رسمیت خواهد داشت و شما می توانید از مزایای آن بهره مند شوید.
نخستین شخصی که یک اختراع را به ثبت رسانده است به عنوان مخترع آن شناخته می شود.
در صورتی که شخص دیگری ادعای اختراع کردن آن را داشته باشد باید با مراجعه به دادگاه این ادعا را به اثبات برساند تا در صورت صلاحدید دادگاه برگه ثبت اختراع تغییر پیدا کند.

استفاده از خدمات سایت ما برای ثبت اختراع

همان طور که احتمالا تا به این جای مطلب متوجه شده اید ثبت اختراع فرایندی پیچیده است که بدون داشتن دانش حقوقی در این زمینه برای انجام آن سختی زیادی را باید تحمل کنید.
خوشبختانه در سامانه ثبت شرکت نیک این امکان برای شما فراهم شده است تا با استفاده از خدمات سایت ما و تیم حقوقی که ما به شما ارائه می دهیم به سادگی هرچه تمام اختراع خود را به ثبت برسانید و در این زمینه با مشکلی مواجه نشوید.
ثبت اختراع توسط تیم حرفه ای ما در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه برای شما انجام می شود.

سامانه ثبت شرکت نیک

شما میتوانید جهت اطلاع بیشتر از نحوه ثبت اختراع و همچنین مشاوره در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت برند تجاری ، ثبت تغییرات شرکت و دیگر امور ثبتی ، با شماره 02188888822 تماس حاصل فرمایید.
همچنین برای دیدن کلیپ های آموزشی میتوانید ما را در اینستاگرام ثبت نیک دنبال نمایید.