تشکیل شرکت سهامی عامارسال شده توسط در آوریل 7, 2020

تشکیل این شرکت دارای مراحل زیر میباشه:

1- تاسیسش توسط موسسان شرکته وبرای ایجاد شرکت به دنبال پیدا کردن شریکان دیگری می باشن.                                                                                                                                  2- زمان پذیره نویسی یعنی اینکه یعنی مجموعه آوردههای پذیره نویسان و موسسان  سرمایه شرکت رو تشکیل میده.                                                                                                                    3- بعد اینکه سرمایه شرکت جمع شد با شرکت همه شرکا در مجمع عمومی موسس شرکت تشکیل میشه.

تاسیس شرکت سهامی عام:                                                                                                         تاسیس به این مفهومه که به مجموعه اعمال مادی و حقوقی هر یک از شرکا اولیه شرکت برای ایجاد شخص حقوقی تاسیس شرکت گفته میشه، در مجمع موسس شرکت به کسی گفته میشه که برای ایجادش پیشقدم میشه سرمایه شرکت از روش جمع کردن شرکای دیگه فراهم میشه و موسس هم میشه یا شخص حقوقی باشه یا حقیقی.

2) تشخیص موسس:

قانونگذار برای تعیین اشخاصی که بشه اونا رو موسس خوند باید ملاکهای زیادی رو در نظر گرفته شه وقاضی می خواد برای موسس شخصی به نام موسس مجازاتای جزایی تعیین کنه و اگه او در تعیین موسس به تفسیر قانون  توجه کنه. جرایم جنبه شخصی دارن یعنی اینکه  کسی رو نمیشه مجازات کرد مگه اینکه اون فرد اقدام به کاری خلافی بزنه و او دارای مجازات می باشه.

تعریف موسس این می باشه:                                                                                                         کسانین که در راه اندازی و اداره کردن شرکت پیش قدم شده و با هم همکاری  کردن…                         در حقوق ایران بعد از تشکیل شرکت  و تا موقعی که ثبت نشده مسئولیت موسسان همچنان باقی میمونه.

مسئولیت موسسان:

ازنظر مدنی موسسان در مقابل رعایت نکردن  مقررات قانونی در باره تشکیل شرکت مسئول               می باشه و زمانی شرکت باطل میشه اونا طبق ماده 273 قانون سال 1347  به طور تضامنی مسئول و جوابگوی خسارتهای ناشی از باطل شدن شرکت به سهامداران و اشخاص ثالث که قبلا در موردش گفته شده.                                                                                                                موسسان شرکت در قبال تمامی اعمال وامورات خود که برای تاسیس و به ثبت رسوندن شرکت انجام داده میشه مسئول هستن، در صورتی اونا مسئول هستن که فقط خود اون شخص موسس کارای شرکت رو انجام بده. هر وقتم که یک یا چند نفر از میان موسسان یا افراد دیگه به غیر از موسسان در کارای شرکت دخالتی داشته باشن فقط اون شخص مسئول کارای خوش می باشه.

نظارت اولیه بر تاسیس شرکت:                                                                                                  همونجور که قبلا گفته شده برای تاسیس شرکت سهامی عام یا خاص نیازی برای کسب مجوز از دولت نمی باشه و این یعنی که همه اشخاص وفق اصل 81 قانون اساسی ایران میشه شرکت سهامی تشکیل بدن. قانونگذار خواسته که با قرارندادن اجازه قبلی از دولت برای  تأسیس شرکتای سهامی” عام یا خاص “ تا دولت رو از هر مسئولیت در قبال اشخاص ثالث در امان نگه داره. قانونگذاربا شرط تأسیس شرکت سهامی عام با اجازه ی قبلی از دولت، اعتماد مردم  رو در سرمایه گذاری از طریق پذیره نویسی افزایش بده.
تأسیس شرکت سهامی عام  لازم به اینه  که مؤسسان شرکت اطلاعاتی رو در اختیار عموم قرار بدن. هر چند به اونا دستوری داده نشده تا اطلاعات دقیق در مورد وضع  شرکت خود ارائه داده باشه! این اطلاعات طبق اظهار نامه ای ابتدا در تهران به اداره ثبت شرکتا وبعد در شهرستانها به اداره ثبت شرکتا و در نقاطی که اداره ثبت شرکتا وجود نداره، به ادار  ثبت اسناد و املاک اون محل ارائه                  می شه.                                                                                                                                              این اظهار نامه باید با درج تاریخ و به امضای همه موسسین رسیده باشه و موضوعات زیر در اون گفته بشه:

– نام شرکت     – مشخصات کامل اقامتگاه موسسین شرکت

– موضوع شرکت     – مبلغ سرمایه شرکت و مشخص کردن مبلغ نقدی و غیر نقدی

– تعداد سهام بانام و بی نام و مبلغ اسمی اون

– میزان تعهد هر یک از موسسین و مبلغی که ازطرف اونها پرداخت شده  (باذکر شماره حساب و نام بانکی که مبالغی که در اون واریز می شه).

– مرکز اصلی شرکت و مدت شرکت

در ماده 7قانون 1347اداره ثبت شرکتا بعد اینکه اظهارنامه بالا رو مطالعه کرده و منطبق کردن اونا با قانون اجازه انتشار اعلامیه پذیره رو صادر می کنه.                                                                    پس در ماده 10قانون 1347 اداره یا همون مرجع ثبت شرکتا هیچ تکلیفی به تحقیق اطلاعات نداره و در قبال این اطلاعات غلط موسسان در برابر پذیره نویسان مسئول نمی باشه.                                              آگهی پذیره نویسی بدلیل پیشنهاد موسسان به عموم جهت تشکیل شرکت سهامیه،  بعد از این آگهی دعوت موسسان به شرکت و علاقه مندان به بانک رجوع و برگههای قرار داد سهام رو امضا و مبالغ سهام رو پرداخت میکنه.                                                                                                  میدونی تعریف پذیره نویسی چیه؟  تعریف پذیره نویسی عملی حقوقیه که شخصی تعهد میشه با تهیه کردن بخشی سرمایه شرکت در شرکت سهامی عام شریک میشه.

 

 

1) تعداد و ویژگیها پذیره نویسان:

میدونی که شرکت سهامی عام باید هیئت مدیره ای متشکل از حداقل پنج نفر داشته باشه که از بین خود صاحبان سهام انتخاب میشه، تعداد پذیره نویسان باید طوری باشه که کل شرکا از پنج نفر کم تر نباشه و نکته اینجاست که قانونگذارحداکثر شرکا رومشخص نکرده و ممکنه هر شرکتی از صدها وهزاران شریک تشکیل شده باشه.
همه اشخاصی که اهلیت دارن می تونن، در پذیره نویسی شرکت کنن ومیشه از اشخاص حقیقی باشه و یا اشخاص حقوقی هم باشن.  میدونی پذیره نویسی یک عمل تجاری محسوب نمی شه  ولازمم نمیباشه اشخاص حق تجارت داشته باشن تا بشه پذیره نویسی انجام داد.

*نکته: اشخاص بیگانه حق پذیره نویسی در ایران رو ندارن و طبق اصل 81  دادن امتیازات به خارجیان رو ممنوع کرده است یعنی تشکیل و ثبت شرکت می باشه.

لازم نمی باشه که اشخاص دارای حق تجارت باشن تا بتونن پذیره نویسی کنن و مثل اینه که انجمنی که هدف اون رواج هنر یا علم خاصیه می تونه پذیره نویسی کنه حتی اگه اجازه ورود به تجارت رو نداشته باشه.

اشخاص محجور ( اشخاصی که از برخی کارا و تصرفات حقوقی  منع شده باشه ) میشه در مقررات قانون مدنی و قانون امور حسبی خودش و با اجازه سرپرست و قیم و یا  هم با واسطه شدن ولی و قیم از راه استفاده از نظریه نمایندگی در پذیره نویسی شرکتای سهامی حضور داشته باشه.

پس در اینجا لازمه که انواع صغیر ممیز شرح داده بشه جهت درک بیشتر!

آیا میدونی صغیر به چند دسته تقسیم میشه؟

یک/ صغیر ممیز

دو/ صغیر غیر ممیز.

تعریف صغیر چیه؟ کسیکه به بلوغ و رشد نرسیده باشه، یعنی کودکانی که هنوز قوه‌ی درک وتشخیص نداره و نمی‌تونه خوب رو از بد یا سود رو از زیان تعیین کنه صغیرها (محجور) هستن و حق انجام اعمال حقوقی رو ندارن.

این افراد نیاز دارن که ولی یعنی ( پدر یا پدربزرگ پدری ) یا یک قیم (از طرف دادگاه منصوب شده) بر تصمیمات و اعمال حقوقی اونا نظارت  داشته باشه…

در ضمن صغیر‌ می‌تونه تملک بلاعوض کنه یعنی اگه کسی مالی روبه او ببخشه، مالک او میشه هر چند که ممکنه اجازه‌ی دخل و تصرف در اون رو نداشته باشه مثلان می‌تونه اون روبه دیگری منتقل کنه. صغیر بعد از رسیدن به سن بلوغ و رشد رسیدن به قوه‌ی درک و تمیز عقلی دیگر محجور نیست و‌ می‌تونه اعمال حقوقی انجام بده منظور از رشد اینه که شخص توانایی اداره‌ی اموال خود رو به ‌طور عقلانی پیدا کرده باشه در قوانین ایران،  مطابق شرع اسلام سن بلوغ پسران ۱۵ سال قمری و سن بلوغ دختران ۹ سال در نظر گرفته‌ می‌شه.

خب مجنون به چه کسی میگن؟ کسی که قوه‌ی درک و عقل نداره و به اختلال کامل قوای عقلی مبتلا می باشه اساس تکالیف انسان داشتن قوه‌ی تمیز و اراده است و حتی تکالیف مذهبی هم از عهده‌ی شخصی که فاقد قوه‌ی ادراک و فهم باشه اعمال حقوقی این شخص هم چه در امور مالی و چه در غیر اون باطل می باشه. میدونی که مجنون با سفیه یکی نمی باشه سفیه شخص عاقلیه که نمی‌تونه امور مالی خود رو اداره کنه اما قوه ی عقلی او مختل نمی باشه.

برای مثال: صغیر ممیز می تونه پذیره نویسی کنه، به شرط اینکه قیم یا ولی او اجازه این کار رو به او داده باشه یا بعداً عمل او رو انجام بده.                                                                                     محجورین دیگر نیز با واسطه پدر یا جد پدری یا وصی و یا نماینده قانونی (قیم) می تونن پذیره نویسی کنن شرکت سهامی عام جزء شرکتای اشخاص محسوب نمی شه.

وفق ماده ۲۰۱ قانون مدنی: ” اشتباه در شخص طرف به معامله صدمه ایی وارد نمی کنه مگر در مواردی که شخصیت طرف علت عمده عقد بوده باشه”. زمانی که اشتباه پذیره نویس از فریبکاری و نیرنگ مؤسسان باشه، پذیره نویسی باطل و بدون اثر خواهد بود.

بطلان پذیره نویسی به سبب عدم رضایت یا اهلیت موجب باطل شدن شرکت نخواهد شد و می شه یا سرمایه شرکت رو تا مبلغ  پذیره نویسی باطل جلوه داد و یا کسی دیگه رو جانشین پذیره نویسی کرد که عملش باطل هستش.                                                                                                         آیا میدونی شرایط پذیره نویسی چیه؟
۱طرح اعلامیه پذیره نویسی:                                                                                                                         پذیره نویسی مستلزمه تهیه طرحیه که از طرف مؤسسان می باشه و باید به امضای همه اونا رسیده باشه و پس از بررسی توسط سازمان بورس و تأیید میشه. از جمله ی نکات اعلامیه بالا شامل موارد هست که دراعلامیه پذیره نویسی آورده میشه براساس زیر میباشه:
– نام شرکت                                                                                                                          – موضوع شرکت و نوع فعالیت هایی که شرکت  که توسط اون تشکیل میشه

– مرکز اصلی شرکت و شعبه هایش ( در صورتیکه تأسیس شعبه انجام بشه)

– مدت شرکت

– هویت ومشخصات کامل و اقامتگاه و شغل هر یک ازمؤسسین و مجموع سهام اونا.

– شرکت تابعه، همسر، فرزندان صغیرش و افراد تحت تکفل و سرپرستی یا نماینده قانونی اونا  در تاریخ ارائه مدارک حداقل ۱۰ درصد سهام شرکت به اونا تعلق داره…

– وقتیکه برخی از موسسین شرکت تجربههایی درباره موضوع شرکت داشته یا سوابق واطلاعات در امور مثل اون دارن باید به طور خلاصه ذکر بشه.

مبلغ سرمایه شرکت و معین کردن مقدار نقد و غیر نقد اون  به صورت جدا و تعداد، نوع سهام                  “سرمایه غیرنقد شرکت بایدمقدار و مشخصات و اوصاف و ارزش اون رو به طوری که میشه از کم و کیف سرمایه غیرنقدی اطلاع یافت در صورتیکه مؤسسین مزایا و منافعی رو برای خود در نظر گرفته باید چگونگی ونحوه انجام اون رو معین کنه”.

ذکر هزینه هایی که موسسین که برای تدارک و انجام مقدمات تشکیل شرکت و مطالعات که صورت گرفته وپرداخت شده، پیش بینی هزینه های لازم تا آغاز فعالیتای شرکت لازمه…

– درصورتیکه انجام موضوع شرکت به صورت قانونی مستلزم موافق بودن مراجع خاصی می باشه

– ذکر مشخصات اجازه نامه یا موافقت اصولی اون ازمراجع زیر ربط

– ذکر حداقل تعداد سهامی که هنگام پذیره نویسی باید به وسیله پذیره نویس  تعهد بشه و تعیین مبلغی از اون باید پذیره نویسی نقداً پرداخت بشه

– اظهارنامه مؤسسین به انضمام طرح اساسنامه برای مراجعه علاقه مندان به مرجع ثبت شرکتها صورت گرفته

– ذکر نام روزنامه کثیرالانتشاری که در اون دعوت و اطلاعیه بعدی تا تشکیل مجمع عمومی مؤسس در اون منتشر میشه
میدونی که قانون گذار بررسی و مطلالعه  صحت اطلاعات رو بر عهده سازمان بورس گذاشته  و طبق ماده ۱۰ قانون۱۳۴۷  وظیفه مرجع ثبت شرکتا فقط در مورد اعلامیه پذیره نویسی اینه که اون رومطالعه کنه و با مندرجات ومواد قانون یکی کنه.

ورقه تعهد سهم:

تعهد پذیره نویسی با امضای نوشته ای انجام می شه که در قانون ایران از اون به نام “ورقه تعهد سهم”  تعبیر می شه وقانون گذار ایران این اصطلاح رو که از قانون فرانسه تقلید کرده و کارایی این ورقه اینه که  به پذیره نویسان امکان میده اطلاعاتی  رو درباره شرکت به دست آوره.

درادامه طبق ماده ۱۳ لایحه قانونی ۱۳۴۷: ورقه تعهد سهام” دارای نکات زیر می باشه که به اونا اشاره می شه:
1- نام و موضوع و مرکز اصلی و مدت شرکت.

2- سرمایه شرکت؛ شماره و تاریخ اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی و مکانی که از اونجا صدور شده.

3- تعداد سهامی که مورد تعهد واقع می شه و مبلغ اسمی اون و مبلغی که به صورت نقدی در موقع پذیره نویسی باید پرداخت بشه.

4- نام بانک و شماره حسابی که مبلغ لازم توسط پذیره نویسان باید به اون حساب پرداخت بشه.

5- مشخصات وآدرس کامل پذیره نویس (ذکراین که پذیره نویس متعهد شده مبلغ پرداخت نشده سهام مورد تعهد روطبق مقررات اساسنامه شرکت پرداخت کنه).

*نکات زیررو باید رعایت کنی!

یک/ ورقه تعهد سهم در دو نسخه تنظیم و با درج تاریخ به امضای پذیره نویس یا نماینده قانونی او رسیده باشه، نسخه اول نزد بانک نگهداری می شه و نسخه دومی هم با قید  باید رسید وجه و مهر و امضای بانک به پذیره نویس داده می شه.

دو/ در کشور ایران قانونگذار این اجازه رو نداده که این موضوع برخلاف قانون گذار فرانسه، در زمان تشکیل شرکت سهامی عام یا هم افزایش سرمایه، پذیره نویسان بجز همون وجه نقد چیزی به عنوان آورده  و سرمایه به شرکت آورن.
قطعیت  پذیره نویسی:

این قطیعیت به این مفهومه که با امضا کردن  ورقه تعهد سهم و دادن اون ازطرف پذیره نویس به بانک به معنای پایان امور پذیره نویسیه، ازاین زمان پذیره نویسی نمی شه به اون تعهدی که خود پذیره نویس انجام داده  به ورقه تعهد سهم عمل نکرد.  قبول پذیره نویسی به وسیله مؤسسان شرکت لازم نمی باشه  و پذیره نویسی به معنای پذیرفتن مؤسسان به پذیره نویسی می باشه به شرط اینکه پذیره نویسی در همون  مهلت مشخص شده دراعلامیه پذیره نویسی انجام گرفته باشه.

طبق ماده ۱۵ لایحه سال ۱۳۴۷ به این موضوع اشاره شده که (برای امضای ورقه تعهد سهم، لازمه که اساسنامه شرکت و تصمیمات  در مجامع عمومی صاحبان سهام رو پذیره نویس قبول کرده باشه) مفهوم ماده بالا اینه که امضا و واگذاری ورقه تعهد سهم باعث  پیوستن به شرکته.

 ضمانت اجرای شرایط پذیره نویسی:

اگه ورقه تعهد سهم در مواقعی تنظیم نشه  تعهد پذیره نویس صحیح می باشه یا که بدلیل عدم رعایت قواعد در قانون باید اون باطل می شه. اگه تعهد سهم برای حفظ حقوق عموم مردم ارائه شده باشه و عقیده قانونگذار هم این بوده که پذیره نویس با اطلاع کامل از وضعیت شرکت، رضایت خود روبه پیوستن به شرکت اعلام میکنه، پس زمانی این تعهد از نظر قانون گذار رضایتی صحیح می باشه که براساس شرایط در ماده ۱۳ لایحه قانونی سال 1347بیان واعلام شده باشه.

هروقت ورقه تعهد سهم دربرگیرنده موارد بالا نباشه از نظر ظاهری باطله، با این حال باطل شدن ورقه تعهد موجب از کار افتادن شرکت نمی شه.

برای اینکه از باطل شدن ورقه تعهد سهم جلوگیری بشه و بی اثرش کنیم میشه پذیره نویس در مجمع عمومی مؤسس شرکت کنه ورقه رو اصلاح و درست کنه و بعد هم امضاش کنه…

ماهیت حقوقی پذیره نویسی:
امروزه در حقوق فرانسه در باره ی ماهیت پذیره نویسی اختلاف نظراتی وجود داره.

پذیره نویس نمیشه با شرکت قرارداد منعقد کنه وقتیکه هنوز شرکتی وجود نداره و شرکت تشکیل نمیشه، در صورتی که بشه که پذیره نویسانی به شرکت بپیوندن واون موقع پذیره نویسان با مؤسسان که به نمایندگی از شرکت عمل می کنه قرارداد رو اجرایی خواهد کرد.

برخلاف اون بعضی از مولفان فرانسه این نظریه رو قبول ندارن و پذیره نویسی رو تعهد و یک قرارداد یک طرفه خوانده از طرف پذیره نویسی رو تعهد یک جانبه ای از طرف پذیره نویسان می دانه که به وسیله اون اداره خود رو به ورود در شرکتی که بعدا ایجاد خواهد شد ابراز می کنه .

قانون گذار ایران در ماده ۱۵ لایحه قانونی ۱۳۴۷ گفته که: امضای ورقه تعهد سهم مستلزم قبول کردن اساسنامه شرکت و تصمیمات مجامع عمومی صاحبان سهام می باشه یعنی پذیره نویس با امضای ورقه تعهد سهم، اساسنامه شرکت رو که یک قرارداد شرکته امضا کرده و توسط اون جزء طرفهای قرارداد شرکت قرارمی گیره. در نتیجه پذیره نویسی  به منعقد کردن قراردادی منجر می شه که برای پذیره نویسی ایجاد تعهد و ایجاد حق می کنه تعهد پذیره نویس به این منظوره که او با آوردن سرمایه ای که تعهد کرده مثل تعهدیه که یک شریک شرکت با مسئولیت محدود در شرکت با مسئولیت محدود داره و تعهد حق او اینه که عضو شرکت باشه.

با این وجود که پذیره نویسی به صورت ثابت پذیره نویس رو پیوسته مشغول به کار کردن و اداره شرکت پایبند نمی کنه و در واقع با اینکه پذیره نویس با امضا کردن ورقه تعهد سهم و پرداخت  سهام به شرکت می پیونده و شرکت طی مدت 6 ماه اگه بهثبت نرسه هر یک از موسسان و پذیره نویسان میتونن از شرکت بیرون برن.
میزان پذیره نویسی:
برای تشکیل شرکت سهامی عام  باید سرمایه شرکت که تعهد شده و حداقل ۳۵ درصد اون پرداخت شده باشه.

پذیره نویسی باید واقعی باشه  ونه ظاهری و ذهنی در غیر این صورت بی اعتباره مثل اینه که وقتیکه مؤسسان از بستگان و آشنایان خود می خواهد که پذیره نویسی کنه تا سرمایه معین شده در اساسنامه تعهد و ذکر بشه و با یکدیگه توافق می کنن که بعداً سهام داده شده به اونا رو بخره، ولی چون پذیره نویسان، قصد شریک شدن در شرکت رو نداره،  پذیره نویسی اونا کلا باطله .
مؤسسان  باید تعهد صحیح و کامل سرمایه از طرف  پذیره نویسان و مؤسسان رو دریافت کنه این در یافت  حتما باید قبل از تشکیل مجمع عمومی مؤسس صورت بگیره.

هروقت سرمایه شرکت به طور کامل و صحیح پرداخت نشه و ۳۵ درصد تعهد شده در قانون پرداخت نشه در نتیجه شرکت نمیشه تشکیل بشه…

با یک مثال ساده گفته می شه اگه شرکتی با سرمایه ۱۰۰ میلیون ریال تشکیل این در حالی که فقط تا ۸۰ میلیون ریال اون پذیره نویسی شده باشه ومی شه سرمایه شرکت رو ۸۰ میلیون ریال تعیین کرد و مجمع عمومی مؤسسان نمی تونن تصمیم گیری به کاهش سرمایه بگیره زیرا پذیره نویسان ورقه تعهد سهام که قبلا گفته شده در موردش بحث شده به منظور پذیرفتن اون به وسیله مؤسسان در قرارداد شرکت می باشه کسب رضایتشون در این باره ضروریه ودر نتیجه این مباحث جهت کاهش سرمایه گرفتن رضایت تمامی شرکاءشرکت از جمله موسسان و پذیره نویسان لازمه.

مقررات جزای راجع به پذیره نویسی:

قانون گذار برای اجرای مقررات قانون در مورد پذیره نویسی ضمانت اجراها مجازاتی رو پیش بینی کرده که زیر به اونا اشاره میشه:

1- هرکس که از روی فهم و عقل و برخلاف پذیره نویسی سهام رو انجام بده این جرم وقتی انجام میشه که مؤسسان برای اجرای ماده ۱۶ لایحه قانونی ۱۳۴۷ بدون اینکه واقعاً تعهد سهام انجام شده باشه یا کامل و صحیح باشه به تأیید اون اقدام کرده

2- هرکسی که با داشتن عقل و فهم خود و برخلاف مقررات قانون انجام بده واعلامیه پذیره نویسی رو منتشر کنه
3- هرکسی که در مورد تشریفات پذیره نویسی مطالبی رو که طبق قانون لازمه به مرجع ثبت شرکتا اعلام کنه یا برخی اوقات اعلام نکنه، یا مطالبی خلاف پذیره نویسی به مرجع مربوطه اعلام کنه.

مثل زمانی که نام کسانی در اعلامیه پذیره نویسی ذکر شده که به شرکت ارتباطی نداره و در اعلامیه وجود ارتباط اونها به شرکت بیاموزد یا زمانی که واقعاً شرکتی وجود نداره و اشخاص با استفاده از مدارک و مطالبی که بر خلاف مرجع و اداره ثبت شرکتا باشه و اون روگمراه می کنه

آموزشاخبارثبتمقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس با مشاوران